Lockheed Martin wykonał zobowiązania offsetowe wartości 2,7 mld USD

Polska Agencja Prasowa SA
16-02-2006, 19:40

Do końca 2005 r. Lockheed Martin Corporation (LMC) wykonał zobowiązania offsetowe w wysokości ok. 2,7 mld dolarów - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak na posiedzeniu komisji sejmowych: gospodarki i obrony narodowej.

Do końca 2005 r. Lockheed Martin Corporation (LMC) wykonał zobowiązania offsetowe w wysokości ok. 2,7 mld dolarów - poinformował w czwartek wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak na posiedzeniu komisji sejmowych: gospodarki i obrony narodowej.

    Wyjaśnił, że jest to 90 proc. zobowiązań offsetowych, które LMC jest zobowiązany zrealizować do końca 2006 r. (wynoszą one ok. 3 mld USD). Wartość całej umowy to 6 mld 28 mln USD. Umowa zawiera 24 projekty. 

    Jak powiedział, jest to największa spośród siedmiu zawartych przez Polskę umów offsetowych. Umowa ta jest związana z zakupem samolotów wielozadaniowych F-16 dla polskich sił zbrojnych.

    Jak wyjaśnił Wilczak, zgodnie z umową offsetową, zobowiązania z niej wynikające mają być rozliczane: do końca roku 2006, do końca roku 2009 i do końca roku 2013.

    Zdaniem wiceministra, pomimo początkowych opóźnień, realizacja zobowiązań offsetowych zawartych w umowie z LMC nie budzi większych zastrzeżeń.

    "Umowa z LMC jest umową otwartą, w związku z tym można ją zmieniać; nie jest to sztywno określony katalog projektów, które musimy zrealizować" - powiedział Wilczak.

    Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki w informacji dostarczonej posłom, kilka projektów offsetowych wymaga renegocjacji. Jednym z nich jest system łączności radiowej TETRA dla polskich służb ratunkowych i mundurowych.

    Resort podał, że zobowiązanie dotyczy głównie transferu technologii elementów systemu łączności na rzecz firmy Radmor, jednak jego realizacja zależy od decyzji resortu spraw wewnętrznych i administracji dotyczącej budowy i wdrożenia systemu. "W przypadku pozytywnej decyzji realizacja zobowiązania powinna być rozpoczęta" - ocenia resort gospodarki.

    Innym projektem do renegocjacji jest wspieranie eksportu wyrobów wyprodukowanych przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa do USA. Projekt ten miał być skierowany do PHZ Bartimpex i Krajowej Izby Gospodarczej i nie jest realizowany przez zagranicznego dostawcę.

    Lockheed Martin sygnalizuje gotowość wycofania tego zobowiązania i wprowadzenie w to miejsce innego projektu - poinformował resort gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lockheed Martin wykonał zobowiązania offsetowe wartości 2,7 mld USD