Lokale z duszą impresjonisty

opublikowano: 27-11-2020, 16:56

XIX-wieczny neogotycki pałacyk we wrocławskich Ogrodach Graua dostał nowe życie – po starannej rewitalizacji pojawiły się w nim luksusowe apartamenty i klub utrzymany w brytyjskim klimacie. Deweloper podkreśla nie tylko walory estetyczne inwestycji – nieruchomości premium to wciąż atrakcyjna lokata kapitału.

Maciej Lulko

Przetrwał dwie wojny i niełatwe czasy PRL. Choć od lat 90. figuruje na liście zabytków, jego stan był coraz gorszy. W końcu los się do niego uśmiechnął. Niewielki pałac na terenie wrocławskiego Ołbina – bo o nim mowa – znów wypiękniał i nabrał szlachetności, zrewitalizowany przez Echo Investment pod czujnym okiem biura architektonicznego Maćków Pracownia Projektowa. W pałacu powstało osiem luksusowych apartamentów – dwa będą w pełni zaaranżowane już pod koniec listopada. Architektom wnętrz za inspiracje posłużyli XIX-wieczni impresjoniści. Pałacyk jest częścią większej inwestycji Echo Investments – Ogrody Graua, łączącej stare i nowe budownictwo.

Duże wyzwanie

materiały prasowe

Neogotycki pałac powstał w 1884 r. na zlecenie rodziny Heimannów, wrocławskich bankierów, z przeznaczeniem na cele charytatywne. Gmach nawiązujący formą do średniowiecznych budowli został zbudowany według projektu Alberta Graua. Był jednym z najważniejszych punktów na mapie ówczesnego Wrocławia. Po II wojnie światowej pełnił funkcje leczniczo-wychowawcze. W latach 90. budynek trafił na listę zabytków. Przez ponad dekadę stał nieużywany i zaniedbany. W 2014 r. przejęła go spółka Echo Investment. Dawna siedziba fundacji Heimannów była wówczas w opłakanym stanie.

– Jej odrestaurowanie wymagało wielu godzin poszukiwań w archiwach, badań i ścisłej współpracy z konserwatorem. Prace przy rewitalizacji pałacyku rozpoczęły się na początku 2019 r. i trwały do kwietnia 2020. Cała rewitalizacja zajęła nam niemal półtora roku – wylicza Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży Echo Investment.

Estetyka wnętrz pałacu wzorowana jest na XIX-wiecznych opisach i rycinach. Odrestaurowano zarówno elewację, jak i wnętrza m.in. drewniane okna, stylizowane drzwi z rzeźbionymi portalami, oryginalne podłogi czy przepiękną klatkę schodową z rzeźbioną balustradą. Deweloperowi udało się też zachować dawne drzwi wejściowe – po renowacji w pracowni konserwatorskiej. Specjaliści odtworzyli także oryginalną kolorystykę ścian i elementów drewnianych. Na części stropów i ścian wyeksponowano oryginalną cegłę. Natomiast między ryzalitami od strony ogrodu powstały nowe balkony.

materiały prasowe

– Modernizacja pałacyku już od fundamentów była nie lada wyzwaniem. Osunął się południowo-zachodni narożnik budynku, powodując zarysowanie konstrukcji na prawie całej wysokości nieruchomości. Pałacyk musiał zostać odgrzybiony i odsolony. Ponadto zastosowaliśmy specjalistyczne tynki renowacyjne i wprowadziliśmy dodatkowe izolacje posadzek w przyziemiu. Wymieniliśmy całkowicie stolarkę okienną, przy czym nowa została wykonana z drewna zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi z pełną dbałością o detal. Balustrady głównej klatki schodowej także zostały wykonane z pełnym odwzorowaniem oryginalnych elementów. Wymieniono wszystkie drzwi do apartamentów – drewniane najwyższej jakości drzwi antywłamaniowe są, razem z portalami, wzorowane na historycznych – zapewnia Dawid Wrona.

Inteligentne impresje

Maciej Lulko

Przedstawiciele dewelopera przekonują, że we wnętrzach pałacyku w Ogrodach Graua nie ma nic ze stereotypu, w każdym calu są unikatowe. Nawet halle wejściowe wyglądają niczym przeniesione z XIX-wiecznej miejskiej rezydencji. Ogromne wnętrza doświetlone drzwiami balkonowymi wieńczy wysoko sklepiony łuk, oferując ciekawe możliwości aranżacji przestrzeni. Każdy apartament zostanie indywidualnie zaprojektowany przez architektów Galerie Venis, a następnie wykończony. Propozycje projektantów są inspirowane twórczością malarzy impresjonistów i postimpresjonistów działających u schyłku XIX w., czyli w czasach, kiedy pałacyk powstawał.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

– Pałacyk w Ogrodach Graua ma charakter prestiżowy, rezydencjonalny. Z tego powodu w apartamentach wykorzystujemy klasykę i najnowsze technologie – naturalne drewno, wielkoformatowe płyty, mosiężne inserty, luksusowe tapety, mozaiki i sztukaterie – wymienia Anna Czub, główny architekt i założycielka Galerie Venis.

materiały prasowe

Każdy apartament zostanie wyposażony w inteligentny system zarządzania Echo Smart, pozwalający np. na sterowanie ogrzewaniem, dostrojenie światła, włączenie muzyki czy opuszczenie żaluzji.

W pałacyku została zamontowana nowoczesna winda. Na poziomie -1 powstał prywatny klub dla mieszkańców, inspirowany klimatem prestiżowych klubów dla brytyjskiej socjety. Ponadto Ogrody Graua otoczone są parkiem z wysokimi drzewami.

– W sprzedaży jest siedem apartamentów. Jeden już znalazł właściciela, na pozostałe mamy zainteresowanych, z którymi jesteśmy w trakcie rozmów. Dwa apartamenty są właśnie wykańczane, a klienci, którzy zdecydują się na ich zakup, od razu będą mogli zamieszkać w zaaranżowanych wnętrzach – twierdzi Dawid Wrona.

materiały prasowe

Deweloper sprzedaje apartamenty w pełni wykończone, gotowe do zamieszkania. Ich powierzchnia liczy od 37 do 140 m kw. Ceny zaczynają się od 17 tys. zł za metr.

— Dla każdego apartamentu przewidzieliśmy miejsce postojowe w hali garażowej, co nie jest tak oczywiste w budynkach historycznych w tej części miasta – zaznacza Dawid Wrona.

Premium to dobra lokata

Ocalony
Ocalony
Echo Investment zatrzymało stopniowe niszczenie pałacyku w Ogrodach Graua. Udało się go odrestaurować i zaadoptować na luksusowe mieszkania – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży Echo Investment.
materiały prasowe

Pałacyk jest częścią projektu apartamentowego Ogrody Graua obejmującego 57 lokali. Poza ofertą zabytkowego gmachu pozostałe M powstały w nowoczesnych budynkach. Oddano je do użytku na przełomie czerwca i lipca 2020 r. Większość nowej części projektu jest już sprzedana.

– O wyjątkowości Ogrodów Graua świadczy atrakcyjne otoczenie prywatnego parku o powierzchni aż 2 tys. mkw., wysokiej jakości materiały i rozmaite udogodnienia – w tym m.in. ładowarka samochodów elektrycznych, stojaki na rowery i prywatny punkt odbioru przesyłek. Wszystkie apartamenty w inwestycji zostały wyposażone w inteligentny system zarządzania – wymienia Dawid Wrona.

Deweloper zapewnia, że pandemia COVID-19 nie wpłynęła negatywnie na rynek luksusowych nieruchomości. Inwestorzy wciąż szukają bezpiecznego i opłacalnego sposobu lokowania nadwyżek, a kupno nieruchomości zawsze stanowiło jeden z najlepszych sposobów bezpiecznego ulokowania pieniędzy – zwłaszcza w długim okresie. W ostatnich latach wartość oszczędności Polaków w bankach rosła i wynosi niemal 620 mld zł, a opłacalność lokat bankowych jest teraz bardzo niska. Z kolei rynek akcji i obligacji nie jest stabilny.

– Z rozmów z klientami wynika, że mieszkania z segmentu premium są postrzegane jako bezpieczna lokata kapitału. Ponadto w ostatnich miesiącach inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup lokali w obiektach zabytkowych. Wynika to głównie z malejącej oferty mieszkań w najważniejszych punktach miast i z braku ziemi w dobrze skomunikowanych lokalizacjach. W tej sytuacji klienci poszukują alternatywnych rozwiązań, nawet gdy wymagają większych nakładów finansowych i czasu – ocenia Dawid Wrona.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane