Lotos będzie magazynował wodór

MEJ
opublikowano: 23-08-2015, 11:39

Lotos rozpoczął wraz z partnerami projekt HESTOR, który skupi się na efektywnym magazynowaniu wodoru w kawernach solnych. Gaz byłby wykorzystywany w procesach technologicznych grupy i do wytwarzania energii.

Lotos kieruje konsorcjum, które rozpoczyna prace w ramach projektu badawczego HESTOR. Obejmuje on zbadaniem możliwości i efektywności magazynowania wodoru, który jest pozyskiwany z nadwyżek energii, pochodzących ze źródeł odnawialnych. Wodór ten miałby być magazynowany w kawernach solnych i wykorzystywany w procesach technologicznych w rafinerii Lotosu w Gdańsku oraz w procesie wytwarzania energii elektrycznej.

Lotos poinformował, że nadwyżka energii elektrycznej  służąca do wytwarzania wodoru w procesie elektrolizy pochodzić będzie z elektrowni słonecznych i wiatrowych. Wodór magazynowany w kawernach służyłby do realizowania procesów technologicznych w trakcie produkcji w rafineriach spółki. W ten sposób zmniejszyłoby się zapotrzebowanie na wodór dotychczas produkowany z gazu ziemnego, konieczny w procesach technologicznych oraz jako paliwo zasilające turbiny gazowe w okresie szczytu zapotrzebowania na energię elektryczną.

W ramach projektu HESTOR zostanie też ustalone ile wodoru można zmagazynować w kawernie danego typu w określonych warunkach geologicznych, zachowując jej stateczność i szczelność. Konieczne będzie także określenie wydajności z jaką możliwa będzie eksploatacja.

Liderem Konsorcjum Naukowego prowadzonego projekt HESTOR jest Lotos, partnerami w przedsięwzięciu są m.in. Gaz-System, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Górnictwa Surowców Chemicznych Chemkop oraz Politechnika Śląska i Politechnika Warszawska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu