Czytasz dzięki

Lufthansa i MTU budują

opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Na centrum serwisowe silników lotniczych pod Rzeszowem inwestorzy wydadzą do 2020 r. 150 mln EUR. Zatrudnią 800 osób.

W Jasionce, w podrzeszowskiej gminie Trzebownisko, za kilka dni ruszy budowa centrum serwisowego EME Aero, spółki Lufthansy Technik i MTU Aero Engines. Generalny wykonawca został już wybrany, ale inwestor nie ujawnia na razie jego tożsamości, bo finalizuje kontrakt. Na początku przyszłego roku budowa ma osiągnąć stan surowy zamknięty. Początkowa wartość inwestycji, do momentu uruchomienia zakładu w 2020 r., szacowana jest na 150 mln EUR. W ciągu kilku lat spółka zatrudni minimum 800 osób, w tym 130 z wyższym wykształceniem. Od rozpoczęcia działalności roczna wydajność zakładu ma wynieść ponad 400 wizyt serwisowych silników z rodziny PW1000G, wykorzystywanych m.in. w samolotach Airbus A320 neo. EME Aero będzie dysponować własnym centrum szkoleniowych, w którym przez 15 miesięcy pracownicy będą się uczyć podstaw teoretycznych i praktycznych aspektów zadań związanych z pracą w zakładzie. Szkolenia rozpoczną się w lipcu. Rekrutacja jest już zaawansowana.

fot.REUTERS

— Dzięki ekspertom, uczelniom i szkołom branżowym, kształcącym lotników, mechaników oraz specjalistów w zakresie budowy maszyn i lotnictwa, województwo podkarpackie dysponuje kadrą gotową do podjęcia prac w tego typu zakładzie. Położenie działki jest korzystne z logistycznego punktu widzenia, dzięki połączeniom lotniczym do Niemiec oraz bliskości autostrady, która ma duże znaczenie dla transportu silników. Po gruntownej analizie możliwych lokalizacji wybraliśmy Podkarpacie jako najkorzystniejsze miejsce do ulokowania zakładu — mówi Derrick Siebert, prezes EME Aero.

Firma nie korzysta ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej. Na inwestycję otrzyma natomiast grant od rządu. Jego wysokości na razie nie ujawnia, bo negocjacje jeszcze trwają.

— Inwestycja jest jednym z efektów rozmów, które odbyły się na ubiegłorocznych targach Hannover Messe — mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która pomogła przy wyborze działki pod budowę zakładu i brała udział w negocjacjach dotyczących pomocy publicznej.

Inne joint venture spółki Lufthansa Technik, Xeos, w którym partnerem jest GE Aviation, otworzy w 2019 r. podobny zakład w Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To inwestycja za 1 mld zł. W drugim etapie Xeos zbuduje komorę do testowania silników samolotowych. Zamierza zatrudnić 600 osób. © Ⓟ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane