Lufthansa i MTU budują

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Na centrum serwisowe silników lotniczych pod Rzeszowem inwestorzy wydadzą do 2020 r. 150 mln EUR. Zatrudnią 800 osób.

W Jasionce, w podrzeszowskiej gminie Trzebownisko, za kilka dni ruszy budowa centrum serwisowego EME Aero, spółki Lufthansy Technik i MTU Aero Engines. Generalny wykonawca został już wybrany, ale inwestor nie ujawnia na razie jego tożsamości, bo finalizuje kontrakt. Na początku przyszłego roku budowa ma osiągnąć stan surowy zamknięty. Początkowa wartość inwestycji, do momentu uruchomienia zakładu w 2020 r., szacowana jest na 150 mln EUR. W ciągu kilku lat spółka zatrudni minimum 800 osób, w tym 130 z wyższym wykształceniem. Od rozpoczęcia działalności roczna wydajność zakładu ma wynieść ponad 400 wizyt serwisowych silników z rodziny PW1000G, wykorzystywanych m.in. w samolotach Airbus A320 neo. EME Aero będzie dysponować własnym centrum szkoleniowych, w którym przez 15 miesięcy pracownicy będą się uczyć podstaw teoretycznych i praktycznych aspektów zadań związanych z pracą w zakładzie. Szkolenia rozpoczną się w lipcu. Rekrutacja jest już zaawansowana.

Zobacz więcej

fot.REUTERS

— Dzięki ekspertom, uczelniom i szkołom branżowym, kształcącym lotników, mechaników oraz specjalistów w zakresie budowy maszyn i lotnictwa, województwo podkarpackie dysponuje kadrą gotową do podjęcia prac w tego typu zakładzie. Położenie działki jest korzystne z logistycznego punktu widzenia, dzięki połączeniom lotniczym do Niemiec oraz bliskości autostrady, która ma duże znaczenie dla transportu silników. Po gruntownej analizie możliwych lokalizacji wybraliśmy Podkarpacie jako najkorzystniejsze miejsce do ulokowania zakładu — mówi Derrick Siebert, prezes EME Aero.

Firma nie korzysta ze zwolnień podatkowych w specjalnej strefie ekonomicznej. Na inwestycję otrzyma natomiast grant od rządu. Jego wysokości na razie nie ujawnia, bo negocjacje jeszcze trwają.

— Inwestycja jest jednym z efektów rozmów, które odbyły się na ubiegłorocznych targach Hannover Messe — mówi Tomasz Pisula, prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która pomogła przy wyborze działki pod budowę zakładu i brała udział w negocjacjach dotyczących pomocy publicznej.

Inne joint venture spółki Lufthansa Technik, Xeos, w którym partnerem jest GE Aviation, otworzy w 2019 r. podobny zakład w Środzie Śląskiej, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To inwestycja za 1 mld zł. W drugim etapie Xeos zbuduje komorę do testowania silników samolotowych. Zamierza zatrudnić 600 osób. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Lufthansa i MTU budują