Luka VAT zaczyna się kurczyć

opublikowano: 19-10-2017, 22:00

W tym roku różnica między możliwymi wpływami z podatku VAT a zrealizowanymi wyniesie około 39 mld zł. Wyraźnie mniej niż rok temu.

Firma audytorsko-doradcza PwC po raz kolejny przedstawiła swoje prognozy dotyczące tzw. luki w podatku od towarów i usług (VAT). Biorąc pod uwagę dane o wpływach budżetowych z VAT w pierwszym półroczu 2017 r., oszacowała, że w całym roku luka vatowska wyniesie 39 mld zł. Byłaby więc aż o 13 mld zł mniejsza niż w ubiegłym roku. Luka w VAT to różnica między możliwymi do osiągnięcia wpływami z VAT a wpływami realnymi. Składają się na nią nie tylko oszustwa czy wyłudzenia podatkowe, ale także obroty generowane w szarej strefie oraz niewydolność poboru podatków. Tegoroczna prognoza PwC wynika z oczekiwania, że dochody z VAT wzrosną o ok. 19 proc. i wyniosą ponad 150 mld zł. Jeżeli to się ziści, to luka VAT spadnie do poziomu 2 proc. PKB (w 2016 r. 2,9 proc. PKB). Eksperci PwC podkreślają, że w tym roku wpływy z VAT w okresie styczeń-sierpień były znacznie wyższe niż w analogicznych okresach lat ubiegłych. Największe zwyżki tych dochodów uzyskano w pierwszych miesiącach roku, kiedy to odnotowano efekt „przesunięcia” części dochodów z 2016 r. poprzez przyspieszenie zwrotów VAT w grudniu 2016 r. Eksperci doceniają uszczelnianie systemu podatkowego. Zachęcają też rząd do wdrażania kolejnych mechanizmów uszczelniających, jak np. split payment (podzielona płatność w VAT, projekt już w Sejmie).

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

— W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wprowadzono rozwiązania pozwalające skutecznie zmniejszyć skalę wyłudzeń VAT. Dobrym przykładem jest np. tzw. pakiet paliwowy, który przyczynił się do wzrostu obrotów polskich rafinerii — mówi Tomasz Kassel, partner w PwC.

— Obniżanie się luki VAT w Polsce potwierdza Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Z jej analiz wynika, że jeżeli w tym i w przyszłym roku będą spełniać się optymistyczne założenia rządu co do wpływów z VAT, to nasza luka spadnie do poziomu notowanego np. we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Gdyby ten scenariusz się spełnił, Polska zostałaby europejskim liderem w redukowaniu luki w VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Luka VAT zaczyna się kurczyć