Czytasz dzięki

Luksus doceniany

opublikowano: 23-06-2015, 00:00

Deweloperzy twierdzą, że zainteresowanie ekskluzywnymi apartamentami jest coraz większe i nic nie wskazuje, by miało się to zmienić

Po II wojnie światowej budownictwo mieszkaniowe w polskich miastach rozwijało się bardzo intensywnie, jednak żadnego budynku sprzed 1995 r. nie można uznać za luksusowy apartamentowiec — piszą eksperci KPMG i Reas w raporcie pt. „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce”. Teraz takie obiekty buduje się u nas masowo.

ELITARNE INWESTYCJE:
ELITARNE INWESTYCJE:
Nabywcami luksusowych nieruchomości są ludzie około 60 lat, ze znacznym majątkiem, na który ciężko pracowali przez ostatnie 25 lat wolnej gospodarki. To często też osoby w wieku 40-50 lat, bardzo aktywne zawodowo — m.in. wysokiej klasy profesjonaliści, menedżerowie wyższego szczebla, właściciele i członkowie zarządów spółek z branży bankowej. Są to również artyści i Polacy na stałe mieszkający za granicą — mówi Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.
ARC

Pożądane premium

Rozwój segmentu ekskluzywnych apartamentów rozpoczął się w Warszawie w drugiej połowie lat 90., na co miał wpływ m.in. popyt na takie lokale tworzony przez zamożnych Polaków wracających z emigracji i nową elitę finansową: bankowców, przedsiębiorców, gwiazdy sceny i ekranu, a ponadto niski standard wykończenia starych budynków. Kolejnym etapem szybkiego rozwoju tego segmentu nieruchomości był boom na rynku mieszkaniowym w latach 2006-08. W tym czasie działalność w naszym kraju rozpoczęło wiele zagranicznych spółek deweloperskich, przenosząc na polski rynek doświadczenia z innych krajów. W sektorze luksusowych apartamentów rozpoczęła się budowa kilku wieżowców mieszkalnych: Złotej 44, a następnie Cosmopolitana w Warszawie, Sea Towers w Gdyni i Sky Tower we Wrocławiu.

Według analityków KPMG i Reas, większą rolę zaczęli odgrywać zagraniczni nabywcy, inwestujący w Polsce w celach spekulacyjnych, choć od drugiej połowy 2007 r. zainteresowanie takich klientów zaczęło spadać. Kryzys bankowo-finansowy, wstrzymanie udzielania kredytów we frankach szwajcarskich i radykalna zmiana nastrojów nabywców w związku z informacjami o spowolnieniu gospodarki spowodowały konieczność przemyślenia na nowo strategii działalności w segmencie apartamentów luksusowych.

Niektóre obiekty (Złota 44 w Warszawie, Sky Tower we Wrocławiu) zostały na kilka miesięcy wycofane ze sprzedaży celem przeprojektowania, w innych przypadkach urealniono cenniki bądź przesunięto rozpoczęcie inwestycji. Pod koniec 2009 r. sytuacja na rynku nieruchomości zaczęła się stabilizować i sprzedaż, także w segmencie apartamentów luksusowych, wróciła do przeciętnego poziomu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Potencjał rynku nieruchomości luksusowych w Polsce nie słabnie. Przeciwnie, obserwujemy stały wzrost zapotrzebowania na mieszkania z segmentu premium. Oceniam, że w najbliższych latach ta sytuacja się nie zmieni. W prowadzonych przez nas projektach, które niedługo oddajemy do użytku — krakowskim Angel Wawel i wrocławskim Ovo — już sprzedaliśmy zdecydowaną większość apartamentów. Korzystne zmiany ekonomiczne i wzrost poziomu życia Polaków sprzyjają decyzjom o inwestowaniu w luksusowe nieruchomości. Klienci coraz częściej rozpatrują kupno mieszkania w kontekście inwestycji w swój komfort i bezpieczeństwo — mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group.

Jak wynika z jego obserwacji, potencjalni nabywcy interesują się nie tylko większym metrażem, ale też dostępnością udogodnień takich jak spa, basen, siłownia, fitness, monitoring czy zadbany ogród.

— Przyszli mieszkańcy patrzą na inwestycję kompleksowo, nie skupiają się wyłącznie na swoich czterech ścianach, ale także na otoczeniu i strefie wspólnej — przekonuje Ron Ben Shahar.

Ku lepszemu

Podobnego zdania jest Rafał Szczepański, wiceprezes BBI Development.

— Polska gospodarka intensywnie się rozwija — kraj nad Wisłą jest uważany za tygrysa Europy Środkowo-Wschodniej. Nasze społeczeństwo nie tylko się bogaci, ale wzrastają także majątki zamożnych Polaków. To powoduje, że popyt na luksusowe apartamenty jest i w najbliższych latach będzie systematycznie rósł. Wraz ze wzrostem zamożności rosną aspiracje Polaków i chęć zakupu ekskluzywnych apartamentów. W Warszawie kształtuje się oferta taka jak w światowych metropoliach, ale znacznie korzystniejsza cenowo. Na przykład w inwestycji Złota 44 za 3,7 mln zł można nabyć 132 mkw. luksusowo wykończonego apartamentu. Z kolei dysponując taką kwotą w Londynie można kupić 21 mkw. lokum, a w Sydney czy Genewie 40 mkw. — mówi Rafał Szczepański.

Oferta ekskluzywnych lokali mieszkalnych jest najbogatsza w Warszawie, zwłaszcza na Górnym Mokotowie. Drugim ważnym rejonem są zielone fragmenty Śródmieścia w pobliżu Sejmu i Parku Łazienkowskiego. Inne dzielnice ze znaczącą liczbą tego typu inwestycji to Stary Żoliborz i starsza część Saskiej Kępy. Kilka osiedli powstało też w Miasteczku Wilanów, a także w okolicach skarpy na Ursynowie i na Natolinie oraz w starej części Ochoty. Pojedyncze niewielkie inwestycje znajdują się też na Bielanach w rejonie Parku Hallera.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane