Czytasz dzięki

Luksus odporny na zawirowania

opublikowano: 03-04-2020, 14:59

Od rozpoczęcia kwarantanny społecznej zainteresowanie nieruchomościami premium wzrosło o prawie 50 proc.

Luksusowe nieruchomości są odporne na finansowe zawirowania na rynkach — wynika z danych analizowanych przez ekspertów. Według High Level Sales & Marketing (HLSM),marki działającej na rynku nieruchomości premium, społeczna izolacja z powodu epidemii sprawiła, że w biurach sprzedaży rozdzwoniły się telefony. 

Zwiększone zainteresowanie najdroższymi adresami w kraju Karolina Kaim, prezes Tacit Investment i twórczyni marki monitorującej i sprzedającej nieruchomości premium, tłumaczy poszukiwaniem przez klientów bezpiecznej formy inwestowania.
Zobacz więcej

Izolacja sprzyja luksusowi:

Zwiększone zainteresowanie najdroższymi adresami w kraju Karolina Kaim, prezes Tacit Investment i twórczyni marki monitorującej i sprzedającej nieruchomości premium, tłumaczy poszukiwaniem przez klientów bezpiecznej formy inwestowania. fot. ARC

— Od momentu wprowadzenia zaleceń związanych z pozostaniem w domu notujemy o wiele większe zainteresowanie ofertą nieruchomości premium. W pierwszym tygodniu społecznej kwarantanny [16-22. 03 — red.] liczba odwiedzin na naszej stronie wzrosła o prawie 40 proc. – mówi Karolina Kaim, twórczyni marki HLSM.

Zainteresowanie wciąż trwa, rosnąc o 50 proc. w porównaniu z tygodniami sprzed epidemii. 

— Biuro sprzedaży codziennie dostaje trzy razy więcej zapytań klientów niż sprzed czasu wybuchu epidemii. Drogą telefoniczną lub elektroniczną aktualizują swoją wiedzę i sprawdzają szczegóły ofert  – mówi Karolina Kaim.

Obecnie najczęściej pytają o gotowe inwestycje. Zwiększa się też zainteresowanie kameralnymi, butikowymi projektami, ale nie tylko. 

 - Pojawiło się więcej zapytań o rodzinne posiadłości pod Warszawą. Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że klienci kupują ekskluzywne apartamenty nie dlatego, że muszą, lecz chcą i mogą sobie na nie pozwolić. Są dobrze zorientowani i niezależnie od tego, czy urzekła ich lokalizacja, czy też myślą o inwestycji, wiedzą, że dobrze lokują kapitał – wyjaśnia ekspertka HLSM.

Jest to także segment, któremu nie grozi szybka przecena.

- W sytuacji poważnych kryzysów na początku może spaść liczba transakcji, a w drugiej kolejności nastąpić przecena, ale w dłuższej perspektywie następuje odbicie i trend wzrostowy się utrzymuje. Ponadto w trudnych gospodarczo okresach nieruchomości zawsze stanowią bezpieczną formę inwestowania, a klienci poszukują najbezpieczniejszych i najlepszych adresów. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zaobserwowaliśmy trzykrotny wzrost liczby zapytań o inwestycje z portfela HLSM, co potwierdza, że klienci preferują tę formę lokowania kapitału – twierdzi Karolina Kaim.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Podobnie uważa Christopher Zeuner, prezes funduszu Amstar Europe, współwłaściciela  apartamentowca Złota 44.

- Luksusowa nieruchomość to doskonałe zabezpieczenie przed inflacją, która dodatkowo może generować dochód i jednocześnie być domem w czasach deflacji. Niezależnie od aktualnej sytuacji rynki nadal będą miały charakter cykliczny, a aktywa wysokiej jakości będą w tym czasie osiągać dobre wyniki. Nieruchomości pozwalają na skuteczną ochronę kapitału – mówi Christopher Zeuner.

Jego zdaniem nieruchomości premium w Polsce mają przed sobą dobre perspektywy. W porównaniu z Europą stawki za luksusowe mieszkania nad Wisłą są wciąż dużo niższe, a  obecna profilaktyka społeczna zmieni styl życia wielu osób.

- Obecna sytuacja ma wpływ na wszystkich w kontekście zdrowia, ale też pod kątem biznesowym. Popyt i podaż są zaburzone, ale dzieje się to w czasie, kiedy wiele firm na świecie i banków jest w dobrej kondycji. Działania zalecane przez WHO, takie jak praca zdalna, przełożą się na zmianę nawyków — po zakończeniu pandemii ludzie będą bardziej skłonni do podejmowania pracy w trybie home office. Jeśli tak się stanie, będą bardziej skłonni zainwestować pieniądze w większe, lepsze jakościowo mieszkania – uważa Christopher Zeuner. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane