Luzowanie okazało się bezskuteczne

Bartosz Sawicki DM TMS Brokers
27-03-2014, 00:00

Komentarz walutowy

W listopadzie Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe. Od tamtego czasu warunki monetarne wcale nie stały się jednak luźniejsze. Wręcz przeciwnie — nieustannie dochodzi do ich zacieśnienia pod wpływem postępujących spłat pożyczek LTRO i kurczenia się nadwyżek płynności w sektorze bankowym. Tendencja ta obok korzystnej sytuacji w bilansie płatniczym stała się motorem wzrostu kursu EUR/USD w pobliżu 1,40. W marcu Rada Prezesów EBC jednoznacznie odcięła się od kontynuacji łagodzenia, co właściwie wyklucza zmianę parametrów polityki na kwietniowym posiedzeniu.

Mimo to próba zmiany tonu władz jest już bardzo prawdopodobna. Za taką oceną przemawia umocnienie euro i przytaczany już wzrost podstawowych stawek rynku pieniężnego. W kategoriach efektywnych, czyli uwzględniających strukturę handlu zagranicznego, euro jest znacznie silniejsze niż przed miesiącem i poddało się w ostatnim tygodniu jedynie symbolicznej deprecjacji. Stawki Euribor 3M ostatni raz tak wysokie wartości przybierały w sierpniu 2012 r., gdy główna stopa wynosiła nie 0,25, ale 0,75 proc.

Co więcej, od ostatniego posiedzenia Rady Prezesów publikacje makroekonomiczne nie były w stanie sprostać rynkowym oczekiwaniom — indeksy mierzące poziom zaskoczenia na tle oczekiwań wyraźnie się obniżyły. Najważniejszymi wskazówkami przed posiedzeniem będą jednak dzisiejsze dane dotyczące podaży pieniądza i dynamiki kredytu do sfery realnej, a zwłaszcza piątkowe i poniedziałkowe publikacje wstępnych wartości dynamiki cen konsumenckich, które w największym stopniu zagrażają euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Luzowanie okazało się bezskuteczne