Mabion rozwija centrum R&D

MAG
opublikowano: 23-08-2010, 00:00

Firma zainwestuje 20 mln zł w łódzkiej strefie ekonomicznej, która na ten rok planuje 20 zezwoleń.

Firma zainwestuje 20 mln zł w łódzkiej strefie ekonomicznej, która na ten rok planuje 20 zezwoleń.

W tym tygodniu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) pojawi się nowy inwestor.

— To Mabion, firma biotechnologiczna, która zainwestuje co najmniej 20 mln zł i stworzy 30 miejsc pracy — mówi Marek Cieślak, prezes ŁSSE.

Przełomowy projekt

— Dzięki tej inwestycji zwiększymy zakres prac badawczych prowadzonych przez naszą firmę. Dodatkowo skorzystamy z ulgi podatkowej do 21 mln zł. Nasze laboratorium w budynku Textorial Park w Łodzi będzie mieć 650 mkw. Zaadaptujemy tę powierzchnię w dwóch etapach, w tym i przyszłym roku. Powstanie pierwsze w Polsce miejsce, w którym można uzyskać leki biotechnologiczne na potrzeby badań klinicznych. Sporo firm na to czeka —opowiada Maciej Wieczorek, prezes Mabionu.

Dodaje, że spółka może w przyszłości zaadaptować kolejne powierzchnie.

10 sierpnia Mabion wszedł na NewConnect, zdobywając 22,8 mln zł. Za dwa lata, po podwojeniu wartości, planuje debiut na GPW. Firma zajmuje się produkcją leków, a flagowe produkty mają być stosowane m.in. w nowotworach piersi. Poza tym firma ma chronione patentami technologie i prowadzi usługi na zlecenie.

Będą kolejni

Mabion będzie pierwszą firmą, która ma w łódzkiej strefie centrum RD. W tym roku ŁSSE planuje wydanie 20 zezwoleń.

— Strefa kupiła kilkadziesiąt hektarów między Łodzią a Konstantynowem Łódzkim. Podzieliliśmy ten teren na niewielkie działki od pół do kilku hektarów z myślą o małych i średnich spółkach. Producent opakowań Vertex, który właśnie dostał zezwolenie, to jeden z pierwszych inwestorów tego typu. Dodatkowo firma wpasowuje się w nasz profil, bo jest dostawcą koncernów AGD, których u nas jest sporo — opowiada Marek Cieślak.

Prezes zapowiada, że we wrześniu strefa wyda jeszcze trzy zezwolenia. Jeśli dojdzie do planowanego poszerzenia, do ŁSSE wejdą także Suwary i Flexpol, które zainwestują odpowiednio 30 i 50 mln zł ("PB" informował o tym na początku miesiąca).

Największy tegoroczny projekt planuje w łódzkiej strefie firma Manuli Hydraulics Manufacturing, która zbuduje w Radomsku fabrykę maszyn i systemów hydraulicznych za 100 mln zł.

Przez cały ubiegły rok ŁSSE wydała 20 zezwoleń, w których firmy zadeklarowały 1300 miejsc pracy i 700 mln zł inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy