Maciej Srebro wprowadzi Biatel na giełdę

Eugeniusz Twaróg
opublikowano: 22-07-2008, 00:00

Najpierw nowy inwestor, teraz nowy prezes. Maciej Srebro stawia sobie dwa cele: zwiększenie wartości spółki i giełdę.

Najpierw nowy inwestor, teraz nowy prezes. Maciej Srebro stawia sobie dwa cele: zwiększenie wartości spółki i giełdę.

Potwierdziły się nasze informacje. Maciej Srebro, minister łączności w rządzie Jerzego Buzka, opuszcza TK Telekom, telekomunikacyjną spółkę z grupy PKP. W przyszłym tygodniu powinno ukazać się ogłoszenie o konkursie na zwolnione stanowisko. W tym czasie Maciej Srebro będzie już pracował dla nowego pracodawcy. Od 1 sierpnia obejmie funkcję prezesa technologicznej firmy Biatel, nad którą w tym roku przejął kontrolę AIG New Europe Fund II LP.

— Wejście inwestora finansowego skłoniło mnie do przyjęcia oferty — mówi Maciej Srebro, który na nową posadę przechodzi po dwóch latach spędzonych w TK Telekom.

Czas rozliczeń…

— Kolejowa spółka została wyprowadzona na prostą. Ubiegły rok zakończyła na plusie, w tym roku wynik też będzie dodatni — zaznacza Maciej Srebro.

W ciągu dwóch lat TK Telekom ciął koszty i ograniczał zatrudnienie z 3,2 tys. do 2,4 tys. pracowników. Prognoza na ten rok zakłada zysk na poziomie 1,48 mln zł przy 245 mln zł przychodów.

— Firma jest na najlepszej drodze, żeby w pespektywie dwóch lat wyodrębnić spółkę, która stanie się operatorem otwartego rynku telekomunikacyjnego — zapowiada Maciej Srebro.

To jeden z elementów programu restrukturyzacji zainicjowanego przez zarząd pod jego kierownictwem. Zakłada on wyodrębnienie trzech pionów biznesowych w ramach TK Telekom: nadzoru i konserwacji infrastruktury telekomunikacyjnej, usług dla PKP i wreszcie pion usług otwartego rynku telekomunikacyjnego, który też zostałby przekształcony w spółkę i skierowany na giełdę.

…i planów

Projekt IPO Maciej Srebro będzie teraz realizował w innym miejscu — w Biatelu.

— Zwiększenie wartości spółki i przygotowanie jej do wejścia na rynek publiczny to podstawowe cele inwestora oraz moje — twierdzi Maciej Srebro.

Biatel już dwa lata temu przymierzał się do GPW, ale ostatecznie zrezygnował. Firma jest integratorem technologiczno-infrastrukturalnym: zajmuje się outsourcingiem części sieci TP (w północno-wschodniej Polsce) oraz telekomunikacją i telemetrią, buduje sieci światłowodowe, ma przy tym kompetencje do prowadzenia projektów specjalnych związanych z przemysłem obronnym. W branży działa od końca lat 80. Czasem na pograniczu biznesu i polityki.

— To są zaszłości sprzed kilku lat. W tym czasie firma istotnie się zmieniła. Wejście inwestora zmieni ją jeszcze bardziej — zapewnia Maciej Srebro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu