MAE: nadmiar ropy w 2020 roku pomimo cięć OPEC+

opublikowano: 12-12-2019, 11:02

W przyszłym roku na rynku będzie nadmiar ropy nawet jeśli OPEC i jego sojusznicy zrealizują zapowiadaną redukcję produkcji, ogłosiła Międzynarodowa Agencja Energii.

Na rynku może być nadmiar 700 tys. baryłek dziennie ropy w pierwszym kwartale nawet jeśli OPEC+ zrealizuje w pełni zapowiadane cięcia produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, ogłosiła MAE w comiesięcznym raporcie. Eksperci Agencji zwracają uwagę, że dostawy spoza OPEC+, głównie ze złóż łupkowych w USA, nadal rosną dużo szybciej niż globalny popyt.

- Rynek dokonał własnych kalkulacji i jego reakcja na nową umowę OPEC+ jest dość ograniczona – głosi raport MAE.

Jego autorzy zwracają uwagę, że zmiana w porozumieniu OPEC+ wyłączająca z cięcia kondensat ropy, może także negatywnie wpływać na realizację założonego celu. Kondensat nie jest produkowany w krajach OPEC, ale m.in. Rosji i Azerbejdżanie. MAE uważa, że jest potencjał wzrostu jego podaży, która wynosi obecnie ok. 1,5 mln baryłek dziennie.

OPEC+ może znaleźć pocieszenie w rosnącym globalnym popycie na ropę, wskazuje MAE. W trzecim kwartale globalna konsumpcja ropy rosła najmocniej w tym roku, o 900 tys. baryłek dziennie. To prawie dwukrotnie więcej niż w drugim. Popyt będzie jeszcze większy w 2020 roku, będzie rósł o 1,2 mln baryłek dziennie, do średnio 101,5 mln baryłek dziennie, prognozuje MAE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy