Maersk Drilling zacumował w Gdańsku

opublikowano: 26-06-2019, 22:00

Skandynawska firma zajmująca się odwiertami głębinowymi otwiera w Polsce centrum usług.

O tym, że Maersk szuka w Polsce lokalizacji pod centrum usług, „PB” informował już w marcu. Okazuje się, że na inwestycję zdecydował się nie duński armator, lecz kontrolowana przez niego spółka Maersk Drilling. Właśnie otwiera w Gdańsku biuro, które będzie obsługiwać działalność w zakresie administracji, koordynacji procesów HR, łańcucha dostaw i usług IT.

— Gdańsk został wybrany ze względu na dostęp do dużej liczby specjalistów w obszarach morskim i przybrzeżnym. Ponadto dzięki swojemu położeniu, które zapewnia bardzo dobre możliwości komunikacyjne, będzie zapewniał wsparcie kilku innym lokalizacjom firmy — mówi Mikael Fredsted, dyrektor zarządzający Maersk Drilling Gdańsk.

- Już zatrudniliśmy ponad 60 osób i mamy otwartą rekrutację na 10 stanowisk - mówi Kristoffer Apollo, rzecznik prasowy Maersk Drilling. 

Gdańsk zwyciężył z Litwą i Estonią. Maersk to kolejna firma związana z sektorem morskim, która stawia na Trójmiasto. Centra zatrudniające prawie 100 osób mają ONE (dawniej MOL), japoński armator kontenerowy, i duński Unifeeder, a nieco mniejsze pracują dla spółek APL i UASC.

— Możemy mówić o trendzie. Trójmiasto może zaproponować firmom zajmującym się transportem morskim dostęp do absolwentów odpowiednich kierunków studiów. Będziemy walczyć o kolejne projekty i przygotujemy dla nich specjalną ofertę — mówi Marcin Grzegory, wicedyrektor Invest in Pomerania, agencji, która obsługiwała Maersk Drilling.

Przyznaje, że do grupy Maersk agencja zwróciła się z propozycją inwestycji w Trójmieście ponad trzy lata temu.

— Trójmiasto wyróżnia się mocnym wzrostem — twierdzi Jacek Levernes, współzałożyciel branżowego związku ABSL i jego honorowy prezes, a także członek rady dyrektorów w Globalworth Holding i senior advisor w Boston Consulting Group.

W ubiegłym roku w Trójmieście przybyło 12 centrów usług, a ich liczba urosła do 146, co daje mu czwarte miejsce w Polsce, po Warszawie, Krakowie i Wrocławiu — wynika z danych ABSL. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie w sektorze pracuje 25,5 tys. osób (w pierwszym pod tym względem Krakowie 70 tys.). Maersk Drilling świadczy usługi wiertnicze dla firm naftowych. Ma 23 platformy wiertnicze i zatrudnia 2850 specjalistów morskich i przybrzeżnych. W kwietniu 2019 r., gdy Moller-Maersk zdecydował się na wydzielenie działalności wydobywczej, Maersk Drilling stała się osobną spółką notowaną na Nasdaq Copenhagen. Głównym udziałowcem (41,6 proc.) jest obecnie APMH Invest, którego właścicielem jest Moller Hodling kontrolujący Moller-Maersk. Firma została założona w 1962 r. przez spółki Maersk, Shell i Gulf w celu wydobycia zasobów z duńskiej części Morza Północnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane