Magazynowy sojusz PHN

  • Emil Górecki
11-12-2014, 00:00

Zagraniczne fundusze coraz chętniej widzą w portfelach polskie nieruchomości logistyczne. Wykorzysta to giełdowa spółka.

Menard Doswell & Co. i Hillwood Europe będą partnerami Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) przy inwestycji w centrum logistyczne Parzniew Logistic Hub pod Pruszkowem. Budowa pochłonie ok. 120 mln zł, potrwa do 2021 r., a pod dachem znajdzie się 95 tys. mkw. powierzchni. To drugi — po inwestycji z brytyjskim Segro pod Wrocławiem — magazynowy projekt PHN.

— Nie obawiam się o wynajem. Hillwood ma bardzo silną pozycję na rynku amerykańskim, obecnie chce się wzmacniać w centralnej Europie. Jeśli uda mu się sprowadzić do Polski choć część amerykańskich kontaktów, będzie nam łatwiej — mówi Artur Lebiedziński, prezes PHN. Menard Doswell & Co. zajmuje się budową i zarządzaniem nieruchomościami logistycznymi. Spółka jest właścicielem Alliance Silesia Logistics Center. To centrum logistyczne liczące 90 tys. mkw. powierzchni i zlokalizowane w Czeladzi. Hillwod jest natomiast nowym graczem na polskim rynku. Od grudnia zeszłego roku na polskie magazyny wydał około 100 mln EUR. Od funduszu Standard Life kupił parki logistyczne we Wrocławiu i Błoniu, a od Invesco — w Bielsku-Białej.

— Od 2012 r., kiedy Hines kupił portfel pięciu centrów magazynowych, amerykańskie fundusze są bardzo aktywne w poszukiwaniu i przejmowaniu takich inwestycji. Dlatego nie jest zaskakujący udział Hillwooda w projekcie budowlanym. Choć od 2012 r. stopy kapitalizacji w tym sektorze spadły z około 9-10 proc. do 7-8 proc., potencjalnych inwestorów nie ubywa. Blackstone stworzył w ciągu roku platformę magazynową wartości około 200 mln EUR, podobnych możliwości szukają amerykańskie Exeter Property Group i Texas Pacific — mówi Przemysław Felicki, dyrektor z działu rynków kapitałowych CBRE.

Zainteresowanie magazynami widać także w danych statystycznych. W latach 2010-12 nieruchomości magazynowe, logistyczne i przemysłowe stanowiły 6-10 proc. wartości wszystkich transakcji, a ich łączna wartość oscylowała wokół 200 mln EUR rocznie. W zeszłym wzrosła do 600 mln EUR, a udział — do 20 proc. Podobnie zapowiada się obecny rok. PHN, jako podmiot bez szczególnych kompetencji w organizowaniu procesów budowy, zaprasza do partnerstwa wyspecjalizowane podmioty. W przypadku wieżowca przy warszawskim rondzie ONZ jest nim deweloper Hochtief. Jednak z powodu skomplikowania inwestycji i słabego rynku biurowego nie jest to projekt, na którym spółka koncentruje szczególnąś uwagę. Pod koniec października 2014 r. PHN podpisał umowę o współpracy z mLocum przy zabudowie części mieszkaniowej dawnego portu rybackiego Dalmor.

— Negocjujemy z firmami chętnymi do współpracy przy zabudowie biurowo-handlowej portu. Zaczynamy także rozmowy z potencjalnymi wspólnikami do projektów logistycznych w Trójmieście, Bydgoszczy i Łodzi. Być może połączymy je w jeden pakiet — mówi Artur Lebiedziński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Magazynowy sojusz PHN