Czytasz dzięki

Małe nowoczesne firmy dają pracę

  • Marta Bellon
opublikowano: 17-06-2015, 00:00

Rosnąca dynamika zatrudnienia w innowacyjnych firmach to dobry prognostyk. I dla nich samych, i dla całej gospodarki.

W I kw. tego roku małe firmy produkcyjne (zatrudniające do 500 osób) z grupy tzw. nowoczesnej gospodarki zwiększyły zatrudnienie o rekordowe 7,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Najnowsze dane o zatrudnieniu w grupie przedsiębiorstw innowacyjnych, stosujących zaawansowane technologie i mających często zagraniczny kapitał, przynosi raport ADP Polska. Firma cyklicznie bada jego dynamikę. Dariusz Terlecki, pomysłodawca raportu przewiduje, że trend dotyczący grupy małych firm z sektora nowoczesnej gospodarki się utrzyma.

— Sektor produkcyjny nowoczesnej gospodarki wyraźnie dostał wiatru w żagle. Już od kilku kwartałów dynamicznie się rozwijał, teraz wysunął się na prowadzenie, a dowodem jego znakomitej kondycji są historyczne dane mniejszych firm specjalizujących się w produkcji. Wzrost zatrudnienia na poziomie niemal 8 proc. jest absolutnie rekordowym wynikiem. Co ważne, nie możemy mówić jedynie o sezonowej zmianie. W naszych raportach porównujemy wskaźniki z danymi pochodzącymi z analogicznego okresu rok wcześniej, wskazując tym samym raczej na długofalowe trendy niż krótkookresowe wahania — mówi Dariusz Terlecki.

Z bardzo dobrym wynikiem I kw. zakończyły również duże firmy produkcyjne (powyżej 500 pracowników). Znalazło w nich pracę o 5,63 proc. osób więcej niż w tym samym okresie w 2014 r. Słabiej wypadły tym razem firmy usługowe. Zatrudnienie w mniejszych przedsiębiorstwach z tego sektora wzrosło o 4,73 proc., a w większych o 2,88 proc.

— Wzrost zatrudnienia w nowoczesnej gospodarce i w sektorze produkcyjnym nie jest zaskoczeniem był on już przewidywany kilka miesięcy temu. Średnia płaca minimalna rośnie, gospodarki ościenne podnoszą się ze spowolnienia. Podnoszą się również wskaźniki satysfakcji i zadowolenia. W najbliższych miesiącach bezrobocie będzie spadało, a trend ten utrzyma się przynajmniej do września. W okresie letnim zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników sezonowych. W dłuższej perspektywie nadal widoczna będzie skłonność do zatrudniania pracowników związanych z nowoczesnymi technologiami, IT ale również ze sprzedażą czy HR. Spada jednak liczba dostępnych pracowników, którzy spełnialiby odpowiednie kryteria, a to oznacza, że firmy muszą bardziej się starać, aby skompletować odpowiedni zespół, tym samym koszty procesów rekrutacyjnych rosną — komentuje Dominika Staniewicz, ekspert ds. rynku pracy z BCC. Z analiz ADP Polska wynika, że pierwsze miesiące 2015 r. były lepsze dla mniejszych przedsiębiorstw. W firmach zatrudniających do 500 osób, pracę znalazło o 5,22 proc. kandydatów więcejniż przed rokiem. A duże firmy (ponad 500 pracowników) zakończyły I kw. ze wzrostem na poziomie 3,96 proc. Cała nowoczesna gospodarka na początku roku odnotowała 4,33 proc. wzrost zatrudnienia. W tym okresie dobrze radził sobie cały rynek. Z danych GUS wynika, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,17 proc. W opinii analityków ADP Polska to nie tylko istotna poprawa, ale i dobry prognostyk w porównaniu z ujemnymi wynikami z 2013 r. i dodatnimi, ale nieco gorszymi, z roku ubiegłego. © Ⓟ

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane