Mali z wyboru, nie z konieczności

opublikowano: 08-06-2016, 11:30
aktualizacja: 06-06-2017, 14:43

Takie właśnie są Gazele Biznesu!

Jeszcze kilkanaście lat temu mała firma kojarzyła się z handlem, niezbyt zaawansowaną technologicznie produkcją lub prostymi usługami. Typową ścieżką rozwoju natomiast wydawały się przede wszystkim wzrost wielkości i zwiększenie zasięgu działania. Dziś rynek małych i średnich firm jest inny. O jego obrazie decydują przede wszystkim przedsiębiorstwa bardzo wyspecjalizowane. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie kilku ostatnich edycji rankingu „Gazele Biznesu”.

Okładki różnych wydań rankingu na przestrzeni lat
Zobacz więcej

Okładki różnych wydań rankingu na przestrzeni lat

Wiele zakwalifikowanych do niego firm jest małych lub średnich z wyboru, a nie ze względu na krótki czas działania lub problemy ze zwiększeniem jego skali. Wiele się wyspecjalizowało — i to w dziedzinach, w których do niedawna nie były zbyt licznie reprezentowane. Wśród Gazel Biznesu nie brakuje więc firm informatycznych, opracowujących i realizujących specjalistyczne rozwiązania dotyczące ochrony środowiska, budownictwa na najwyższym poziomie, a także handlu na wielu światowych rynkach.

Cechą wspólną tych firm jest nowoczesność i elastyczność, która z jednej strony pozwala im wygrywać z najmocniejszą konkurencją, a z drugiej — przekonywać do współpracy wymagających klientów z kraju oraz światowych potentatów. Nie mam wątpliwości, że właśnie takie firmy zajmą czołowe miejsca również w 17. edycji rankingu „Gazele Biznesu”, do której przyjmujemy zgłoszenia.

Ile ich będzie, zależy m.in. od tego, jak wiele małych i średnich firm zechce poddać weryfikacji wyniki działalności z trzech ostatnich lat. Warto spróbować, bo tytuł Gazeli Biznesu to potwierdzenie dobrej kondycji firmy i najwyższych kompetencji zarządczych jej menedżerów. Zapraszam.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec, redaktor naczelny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu