Mały biznes buja w obłokach

opublikowano: 03-07-2013, 00:00

Ponad połowa polskich małych i średnich firm jest już w chmurze.

Najczęściej „cloudowych” technologii używają do obsługi poczty (82 proc.), obiegu dokumentów (46 proc.) oraz archiwizacji danych i backupu (42 proc.) — wynika z badania Ipsos MORI przeprowadzonego na zlecenie Microsoftu. 48 proc. wszystkich respondentów i 65 proc. spośród korzystających z chmury uważa cloud computing (CC) za kluczowy dla mniejszych przedsiębiorstw z ambicjami. 49 proc. jest zdania, że CC stanie się wkrótce niezbędny, aby odnieść sukces w ich segmencie rynku. Wśród instytucji, które już stosują takie rozwiązania, odsetek ten wynosi 67 proc.

— Sondaż pokazuje, że polskie firmy przechodzą do chmury stopniowo. Przenoszą tam pojedyncze elementy IT, a gdy te rozwiązania się sprawdzą, sięgająpo kolejne — mówi Wojciech Życzyński, dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoftu.

Dla wielu mniejszych firm chmura to jedyna szansa na dostęp do najnowocześniejszych technologii informatycznych. A kryzys zdaje się uwydatniać jej zalety.

— W dobie spowolnienia gospodarczego i rosnącej konkurencji wyzwaniem dla każdej firmy jest optymalizacja kosztów przy utrzymaniu wysokiej jakości usług. Dlatego zdecydowaliśmy się na rozwiązania chmurowe. Dzięki temu nie tylko uniknęliśmy inwestycji w sprzęt, ale także mogliśmy zaoszczędzić na administracji — zachwala Andrzej Bednarek, prezes spółki AK Nova, która specjalizuje się w gospodarce odpadami i ochronie środowiska.

W styczniu 2012 r. podobne badanie, również na zlecenie Microsoftu, zrealizowała firma VansonBourne. Wówczas korzystanie z chmury deklarowało 22 proc. przedsiębiorstw z sektora MŚP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane