Manchester Securities chce odszkodowania od Polski

  • Emil Górecki
opublikowano: 13-09-2012, 00:00

Po przegranej w boju o zabezpieczenie obligacji upadłego dewelopera fundusz wszczyna spór z rządem.

Fundusz Manchester Securities Corporation czuje się poszkodowany przez polskie państwo i wytacza przeciwko niemu działa. Chce wszcząć spór o odszkodowanie za — jego zdaniem — wywłaszczenie z inwestycji. Zawiadomienie ma wkrótce trafić do kancelarii premiera.

Jeśli rząd nie ustosunkuje się do zarzutów w ciągu sześciu miesięcy, fundusz skorzysta z arbitrażu międzynarodowego, jaki mu przysługuje na podstawie polsko-amerykańskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Chodzi o warte kilkadziesiąt milionów złotych obligacje krakowskiego dewelopera Leopard.

W 2009 r., po ogłoszeniu upadłości spółki, na lodzie zostali klienci, którzy kupili mieszkania w inwestycji przy ul. Wierzbowej, bo nie dostali jeszcze aktów notarialnych. Okazało się, że ich mieszkania są zabezpieczeniem pożyczki udzielonej Leopardowi przez fundusz. Łączne wierzytelności wobec Manchesteru opiewały na około 70 mln zł. Niedoszli właściciele domagali się unieważnienia hipotek i wydzielenia ich własności w sądzie.

W końcu wystąpili o 30 mln zł odszkodowań od obligatariusza Leoparda — na taką kwotę opiewała hipoteka na ich nieruchomości. W lutym Sąd Najwyższy przychylił się do ich argumentacji i unieważnił hipoteki Manchesteru, uznając, że ich egzekwowanie byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego.

— Wyrok Sądu Najwyższego narusza prawa Manchester Securities jako inwestora zagranicznego, wywłaszcza nas z inwestycji i stanowi naruszenie zobowiązań Rzeczypospolitej Polskiej wynikających z umowy o wzajemnej ochronie inwestycji zawartej ze Stanami Zjednoczonymi — wylicza Peter Truell, rzecznik funduszu.

Przypomina, że Manchester przez 15 lat zainwestował w Polsce pół miliarda dolarów, biorąc udział w prywatyzacjach, poprzez rynek kapitałowy i wchodząc do prywatnych spółek. Uważa, że uzasadnienie wyroku budzi poważne wątpliwości prawne.

Chodzi m.in. o to, czy hipoteki na mieszkaniach powinny być traktowane jako łączne czy osobne. Leopard to najgłośniejszy przykład deweloperskiej upadłości. W lutym dwóch jej szefów: Jacek P. i Bogusław Z., oraz udziałowiec Grzegorz A. zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty wyłudzenia około 55 mln zł od klientów oraz działania na szkodę spółki. W lipcu doszły kolejne zarzuty oszustwa i działania na szkodę spółki związane z dwiema innymi inwestycjami — przy ul. Kijowskiej i Twardowskiego w Krakowie. Prokuratura zarzuca im także niezgłoszenie w porę wniosku o upadłość.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Manchester Securities chce odszkodowania od Polski