Czytasz dzięki

Marcin Gadomski nowym wiceprezesem Banku Pekao SA

WST, PAP
opublikowano: 16-06-2020, 21:26
aktualizacja: 16-06-2020, 22:05

Potwierdziły się informacje "Pulsu Biznesu", że największe szanse na zostanie wiceprezesem Banku Pekao odpowiedzialnym za obszar ryzyka ma Marcin Gadomski. Z kolei na funkcję dyrektora departamentu audytu wewnętrznego "PB" typował Rafała Friedrichowicza.

W opublikowanym we wtorek wieczorem komunikacie, bank poinformował o zatwierdzeniu przez Radę Nadzorczą obu kandydatur, o których pisał "Puls Biznesu" w artykule "Pekao ma kandydata na szefa ryzyka"

Jedna z placówek banku Pekao SA
Zobacz więcej

Jedna z placówek banku Pekao SA fot. Andrzej Bogacz / Forum

Jak wskazano w komunikacie, aby zapewnić ciągłość podejmowania decyzji i zgodnie z obowiązującym planem sukcesji banku, p.o. prezesa zarządu Leszek Skiba zarekomendował Radzie Nadzorczej na wiceprezesa kandydaturę Marcina Gadomskiego – dotychczasowego dyrektora w pionie zarządzania ryzykami Pekao, a także byłego członka zarządu.

"16 czerwca Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. powołała Marcina Gadomskiego na Wiceprezesa Zarządu, odpowiedzialnego za obszar zarządzania ryzykiem. Funkcję obejmie 1 lipca" - czytamy w komunikacie.

Gadomski zastąpi na tym stanowisku wiceprezesa Marka Lusztyna, który złożył rezygnację 1 czerwca ze skutkiem na 30 czerwca w związku z zakończeniem nadzorowanych dotychczas przez niego projektów - wyjaśniono.

"Doświadczenie Marcina Gadomskiego oraz jego znajomość Pekao gwarantuje, że w trudnym czasie pandemii dobra praktyka banku w obszarze ryzyka będzie w pełni kontynuowana i rozwijana z korzyścią dla wszystkich akcjonariuszy" - podkreślił cytowany w komunikacie p.o. prezesa Leszek Skiba.

"Mamy jeden z najlepszych zespołów zarządzających polityką ryzyka na naszym rynku. Wyniki Pekao wielokrotnie potwierdziły, że nasza strategia jest bardzo dobra i odpowiedzialna. W dużym stopniu to właśnie dzięki zespołowi, który współtworzył i nadzorował nowy zarządzający Pionem Zarządzania Ryzykami, bank jest dobrze przygotowany na czas kryzysu i przyszłych wyzwań" – dodał Skiba.

Jak podano w komunikacie, Gadomski jest obecnie dyrektorem ds. ryzyka kredytowego w Pionie Zarządzania Ryzykami. W trakcie pełnienia obowiązków prezesa przez Marka Lusztyna (listopad 2019 r. - kwiecień 2020 r.) był wiceprezesem nadzorującym Pion Zarządzania Ryzykami. Karierę zawodową rozpoczął w 2002 r. w Ernst&Young (obecnie EY), gdzie realizował projekty w obszarze ryzyka, finansów oraz audytu wewnętrznego. Następnie związany był z Deloitte Advisory, gdzie dostarczał rozwiązania dla największych instytucji finansowych w Polsce i za granicą w zakresie modeli zarządzania ryzykiem kredytowym, ryzykiem rynkowym i płynności oraz wymogów regulacyjnych.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W latach 2012-2016 Gadomski był dyrektorem w departamencie ryzyka w banku Millennium. Od sierpnia 2018 r. sprawował funkcję członka zarządu Pekao Banku Hipotecznego nadzorującego zarządzanie ryzykiem.

Ukończył studia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunku Finanse i Bankowość. Był także stypendystą na Uniwersytecie w Kilonii (Niemcy) oraz ukończył studia doktoranckie w Szkole Głównej Handlowej.

Zgodnie z komunikatem, decyzją Rady Nadzorczej funkcję dyrektora departamentu audytu wewnętrznego w banku objął Rafał Friedrichowicz. Od grudnia ubiegłego roku pełnił on obowiązki dyrektora w tym departamencie, a od 2015 r. pracuje w banku Pekao jako dyrektor Biura Audytu Kredytowego, Rynkowego i Płynności.

Nowo powołany dyrektor posiada 21-letnie doświadczenia w instytucjach finansowych, w Pekao pracuje od 2007 r. Wcześniej pracował m.in. w Ernst&Young oraz Citibanku. Posiada uprawnienia biegłego rewidenta, certyfikację ACCA/FCCA, Risk Diploma z SDA Bocconi oraz jest w trakcie uzyskiwania certyfikacji FRM. Jest magistrem Uniwersytetu Gdańskiego, kierunku Finanse i Rachunkowość. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Polecane