Marcinkiewicz zapowiada udział w rozmowach PO i PiS-u

Internet Securities
opublikowano: 29-09-2005, 10:27

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w czwartek, że mimo obiekcji Platformy Obywatelskiej (PO) weźmie udział w rozmowach liderów przyszłych partii koalicyjnych na temat nowego rządu.

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości (PiS) na premiera Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w czwartek, że mimo obiekcji Platformy Obywatelskiej (PO) weźmie udział w rozmowach liderów przyszłych partii koalicyjnych na temat nowego rządu.

„Żądania rozmów koalicyjnych bez mojego udziału to przedwyborcza gra Donalda Tuska. Nie jestem ani zdziwiony, ani urażony tym, że liderzy Platformy chcą dyskusji o nowym rządzie z braćmi Kaczyńskimi bez mojego udziału” – powiedział Marcinkiewicz w wywiadzie dla Radia Zet.

Dodał, że mimo wszystko pójdzie na rozmowy z PO.

„Namawiamy naszych przyjaciół, by do rozmów na temat nowego rządu wyznaczyli osobę niezwiązaną z prezydencką kampanią wyborczą” – powiedział także kandydat na premiera.

Podkreślił, że nie jest „premierem na chwilę”, co sugeruje PO.

Politycy Platformy obawiają się bowiem, że w przypadku przegranej honorowego prezesa PiS-u Lecha Kaczyńskiego z szefem PO Donaldem Tuskiem w wyborach prezydenckich (9 i 23 października) na czele rządu stanie jednak szef PiS-u Jarosław Kaczyński. Przyznają jednak, że zaakceptują taką zmianę.

Tusk zaproponował w środę spotkanie w sprawie tworzenia nowej koalicji z braćmi Kaczyńskimi po to, by poznać ich intencje. Tymczasem Lech Kaczyński odpowiedział, że nie będzie brał udziału w tworzeniu koalicji rządowej i ograniczy się do prowadzenia kampanii prezydenckiej.

Marcinkiewicz zapowiedział w środę, że uzgodnienia co do składu i struktury jego rządu rozpoczną się 10 października. Wcześniej, od czwartku do 7 października, mają odbywać się spotkania ekspertów obu partii, mające na celu wypracowanie wspólnego programu.

Pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji odbędzie się 19 października. Potem w ciągu dwóch tygodni musi nastąpić desygnowanie premiera, przedstawienie składu rządu oraz jego zaprzysiężenie. Dalsze 14 dni przeznaczone będzie na uzyskanie wotum zaufania przez ten rząd. (ISB)

tom/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane