Marek Falenta musi odbyć karę

WST, PAP
opublikowano: 31-01-2019, 16:17
aktualizacja: 31-01-2019, 16:42

Jak podaje Radio Zet, znany biznesmen Marek Falenta będzie musiał odbyć karę 2,5 roku więzienia, zdecydował Sąd Apelacyjny w Warszawie. Decyzja jest prawomocna

W połowie grudnia 2017 r. Sąd Apelacyjny utrzymał wyrok 2,5 roku bezwzględnego więzienia dla biznesmena. Obrońcy zapowiedzieli kasację, po której rozpatrzeniu SA podtrzymał swoją wcześniejszą decyzję.

Niegdyś znany biznesmen, kontrolujący wiele firm m.in. giełdowych, został skazany za zlecenie podsłuchów polityków i biznesmenów.

Tzw. afera taśmowa wybuchła w czerwcu 2014 r., po publikacji w tygodniku „Wprost” stenogramów z nielegalnie podsłuchanych rozmów polityków. Nagrań dokonywano od lipca 2013 do czerwca 2014 w kilku warszawskich restauracjach, a wśród kilkudziesięciu podsłuchiwanych byli m.in. urzędujący i byli ministrowie, przedsiębiorcy oraz prezesi NBP i NIK. ABW zatrzymała cztery osoby podejrzane o udział w aferze podsłuchowej, w tym Marka Falentę.

Sędzia Anna Zdziarska z Sądu Apelacyjnego w Warszawie ogłaszała w czwartek po południu postanowienie do pustej ławy oskarżonych. Falenta nie stawił się w sądzie, przedstawił zwolnienie od lekarza sądowego. Nie stawił się także jeden z jego obrońców.

„Sąd uznał, że obecność skazanego nie jest obowiązkowa” – powiedziała sędzia Zdziarska. Dodała, że podejmując taką decyzję brała pod uwagę bieg całego postępowania odwoławczego. „Od grudnia 2018 roku odbyło się kilka terminów, ale nieskutecznie, albowiem pomimo że Marek Falenta był powiadomiony o terminie posiedzenia, nie stawiał się” – tłumaczyła sędzia. „Sąd miał także problem z powiadomieniem drugiego z obrońców, bo wszelkie środki telefoniczne i mailowe wydawały się nieskuteczne” – podsumowała.

Zdziarska powiedziała, że Sąd Apelacyjny podzielił wnioski sądu pierwszej instancji, który odmówił Falencie odroczenia wykonania kary na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, w tym opinii biegłych i dokumentacji medycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

, Prawo