Mariusz Książek wchodzi w Synektik

opublikowano: 28-12-2017, 22:00

Inwestor, znany z branży deweloperskiej i handlu samochodami, zainwestował w spółkę produkującą radiofarmaceutyki.

Mariusz Książek jest coraz bliżej załapania się na listę giełdowych miliarderów. Inwestor, który ma pakiety kontrolne Marvipolu i British Automotive Holding (BAH), tuż przed świętami kupił — a tuż po świętach to ujawnił — znaczący pakiet akcji Synektiku, notowanego na GPW producenta radiofarmaceutyków i dystrybutora sprzętu diagnostycznego. W transakcjach pakietowych z 22 grudnia, których zawarcie ujawniono w czwartek, Mariusz Książek kupił łącznie 26,13 proc. akcji Synektiku, wartych niespełna 40 mln zł. Dzięki temu stał się największym akcjonariuszem spółki.

Jestem zszokowany - tak decyzję JLD skomentował Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz BAH
Zobacz więcej

Szok:

Jestem zszokowany - tak decyzję JLD skomentował Mariusz Książek, prezes i główny akcjonariusz BAH

— Inwestycja ma charakter długoterminowy, szeroko pojęta branża medyczna od dawna jest w obszarze moich zainteresowań. Wierzę, że Synektik ma duży potencjał wzrostu, chce wspierać rozwój firmy i mieć wpływ na jej strategię — mówi Mariusz Książek.

Nieco ponad 25 proc. walorów należy do spółki Melhus, kontrolowanej przez Cezarego Kozaneckiego, prezesa Synektiku. „W związku z zapytaniami akcjonariuszy spółka informuje, że stan akcji posiadanych przez prezesa Cezarego Kozaneckiego nie uległ zmianie” — poinformował Synektik w komunikacie rozesłanym w czwartek do mediów. Synektik prowadzi różnorodną działalność na rynku medycznym. Dystrybuuje sprzęt diagostyczny, produkuje oprogramowanie medyczne, świadczy usługi serwisowe i pomiarowe, a także produkuje radiofarmaceutyki i ma własne centrum badawczo-rozwojowe. Opublikowana na początku 2017 r. czteroletnia strategia zakłada, że spółka zwiększy skalę działania z regionalnej na globalną, zwiększy udział własnych produktów w przychodach, a także postawi mocniej na onkologię, kardiologię i neurologię. To wszystko ma pozwolić w perspektywie 2021 r. na czterokrotne zwiększenie marży EBITDA (w ostatnich latach wynosiła ona średnio 8 proc.), zwiększanie przychodów w tempie 30-40 proc. rocznie oraz zwiększenie udziału rynków eksportowych w sprzedaży z 2 proc. w 2016 r. do 40-50 proc. W tym roku po trzech kwartałach spółka miała 28,9 mln zł przychodów, 3,22 mln zł zysku na poziomie EBITDA i 0,9 mln zł czystego zysku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy