Marzenie Nowego Sącza o stadionie

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

Pieniądze, które trafiły do beskidzkiego miasteczka, zamiast wodociągi prawdopodobnie sfinansują stadion piłkarski.

 — Nie przewidziałem, że Sandecja będzie w ekstraklasie. Teraz muszę budować stadion — powiedział Ryszard Nowak, prezydent Nowego Sącza, podczas konferencji Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), która odbyła się 11 stycznia 2018 r.

Była to inauguracja rządowego mechanizmu finansowania małych i średnich miast (tzw. Fundusz Inwestycji Samorządowych). Nowy Sącz jako jeden z pierwszych podpisał z PFR umowę na 30 mln zł, za które fundusz odkupi od miasta 19 proc. udziałów w komunalnej spółce — Sądeckie Wodociągi. Do pozostałych samorządów, które są jej udziałowcami (Stary Sącz, Kamionka Wielka i Korzenna), wpłynie suma pięciokrotnie mniejsza. Samorząd zobowiązał się wykupić te udziały po 20 latach. W tym czasie pieniądze może wykorzystać na dowolne cele.

Prezydent Nowego Sącza już wie, na co. Tego samego dnia sądecki ratusz opublikował na stronie internetowej nieco mylną informację: „30 milionów na stadion Sandecji. Podpisanie umowy w Warszawie”. Mylną — bo formalnie umowa nie dotyczy stadionu.

– W przypadku Nowego Sącza nie będę ukrywał, że myślę o budowie nowego stadionu dla klubu sportowego Sandecja. To nie są pieniądze znaczone, a więc samorząd może je wydawać na to, co w danej chwili uważa za konieczne z punktu widzenia społecznego, przede wszystkim na infrastrukturę. Ważne, aby tych pieniędzy nie zmarnować — mówi Ryszard Nowak.

Jak informuje miasto, kolejny przetarg na stadion jest w trakcie przygotowania. Pierwszy został unieważniony w grudniu. Zgłosiła się jedna firma, która zaproponowała cenę 60 mln zł. Ratusz wcześniej wycenił roboty na 50 mln zł. I to się nie zmienia. MKS Sandecja to klub, którego historia sięga początku ubiegłego wieku. W poprzednim sezonie po raz pierwszy awansował do najwyższej polskiej ligi piłkarskiej. Mecze w roli gospodarza musi rozgrywać w oddalonej o około 80 km Niecieczy, bo jej obiekt się do tego nie nadaje. Ryszard Nowak od kilku miesięcy zapowiada, że budowa stadionu to jego priorytet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu