Spółka PFR z samorządami

opublikowano: 11-01-2018, 22:00

Fundusz wykupuje udziały w przedsiębiorstwach komunalnych, żeby dać samorządom dostęp do taniego finansowania. Liczy, że rozrusza inwestycje

Limanowa i Nowy Sącz to pierwsze dwa samorządy, które skorzystały z nowego instrumentu finansowego, wymyślonego w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) — terminowej inwestycji kapitałowej. Wczoraj burmistrz i prezydent podpisali umowy inwestycyjne z PFR o łącznej wartości 50 mln zł. Uroczystość odbyła się w wypełnionej po brzegi sali notowań GPW. Większość gości to samorządowcy z całej Polski. Część przyjechała do Warszawy, żeby zrobić sobie zdjęcie z premierem, który miał być na imprezie — okazja nie do przecenienia w kontekście zbliżających się wyborów. Większość była jednak autentycznie zainteresowana nowym instrumentem wymyślonym przez PFR. Terminowa inwestycja kapitałowa polega na tym, że fundusz nabywa mniejszościowy pakiet akcji w spółce komunalnej z określoną datą wykupu, która maksymalnie może wynosić 20 lat. Spłata, rozłożona na raty, realizowana jest z zysków spółki. Fundusz staje się pasywnym inwestorem, nie ingeruje w bieżące zarządzanie spółką, sprawuje tylko ogólny nadzór poprzez swojego człowieka w radzie nadzorczej. Samorząd może dowolnie wykorzystać pieniądze z transakcji. Zaletą terminowej inwestycji kapitałowej jest to, że nie zalicza się ona do pomocy publicznej i nie ma wpływu na wskaźnik zadłużenia.

PIONIERZY: Umowa sprzedaży 40 proc. udziałów w spółce
komunalnej, którą podpisał wczoraj Władysław Bieda, burmistrz Limanowej,
zapewni samorządowi 12 mln zł od PFR, którym kieruje Paweł Borys (siedzi
naprzeciwko).
Zobacz więcej

PIONIERZY: Umowa sprzedaży 40 proc. udziałów w spółce komunalnej, którą podpisał wczoraj Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, zapewni samorządowi 12 mln zł od PFR, którym kieruje Paweł Borys (siedzi naprzeciwko). Fot. Tomasz Pikuła

— Ze sprzedaży 40 proc. akcji Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej uzyskaliśmy 12 mln zł. Pozwoli nam to pozyskać łącznie 20 mln zł na rozbudowę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, modernizację oczyszczalni ścieków i remont stacji uzdatniania wody — mówi Władysław Bieda, burmistrz Limanowej (wywiad z burmistrzem Limanowej przeczytasz tutaj >>).

Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR ds. finansów i rozwoju, wyjaśnia, że właśnie spółki typu wod-kan, o zdrowych aktywach i przepływach finansowych, są szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia funduszu, aczkolwiek nie odżegnuje się od inwestycji w inne spółki municypalne, drogowe i budowlane.

Stabilny, pasywny inwestor

Podczas uroczystości podpisania umów z PFR samorządowcy z Limanowej i Nowego Sącza byli komplementowani za odwagę, by wejść w pionierski projekt. Nie brakuje bowiem głosów, że wspólna inwestycja z PFR to „prywatyzacja” komunalnych spółek i „wyprzedaż sreber rodowych”.

— Uważamy, że nowy instrument, który nazwaliśmy Kapitałem na rozwój, jest doskonałym sposobem pozyskiwania finansowana dla samorządów, które zyskują w ten sposób stabilnego i wiarygodnego partnera oraz pieniądze — mówi Bartłomiej Pawlak.

Wyjaśnia, że inwestycja nie jest nastawiona na maksymalizację zysku. Poza tym PFR nie może odsprzedać udziałów trzeciej stronie, tylko spółce, względnie kontrolującemu ją samorządowi, ale nie więcej niż połowę akcji. Bartłomiej Pawlak nie chce ujawnić, jaki jest koszt inwestycji dla samorządu, stwierdzając tylko, że marże są rynkowe. Chętnych do wejścia w spółkę z funduszem nie brakuje. Fundusz podpisał 20 umów intencyjnych na potencjalny wykup udziałów o wartości blisko 1 mld zł.

Koło zamachowe inwestycji

Inwestycje kapitałowe to tylko część Strategii dla Małych i Średnich Miast, realizowanej przez Fundusz Inwestycji Samorządowych, należący do PFR. — 150 samorządów przedstawiło około 200 projektów, które chcą realizować z PFR. Szacujemy, że wartość inwestycji w 50 większych miastach to około 10 mld zł, a w 100 mniejszych — 7 mld zł — mówi Paweł Borys, prezes PFR.

W zamyśle funduszu i sprawującego nad nim nadzór nowo powołanego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju instrumenty finansowe PFR mają stać się kołem zamachowym inwestycji samorządowych.

— W 2016 r. odnotowaliśmy spadek inwestycji w tym sektorze o 25 proc. Nie mamy jeszcze danych za ubiegły rok, wiemy, że było lepiej, ale poniżej oczekiwań. Samorządy odpowiadają za 50 proc. inwestycji w gospodarce, dlatego tak ważne jest przyspieszenie, głównie w małych i średnich — mówi Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Według Banku Gospodarstwa Krajowego, samorządy wydadzą w tym roku 22 mld zł na inwestycje w transport i łączność, 5,5 mld zł na gospodarkę komunalną oraz 3,7 mld zł na oświatę i wychowanie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu