Przetarliśmy nową ścieżkę finansowania

opublikowano: 14-01-2018, 22:00

ROZMOWA Z WŁADYSŁAWEM BIEDĄ, BURMISTRZEM LIMANOWEJ

„Puls Biznesu”: Limanowa jest pionierką współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) w jego nowej ofercie dla samorządów, czyli terminowej inwestycji kapitałowej. Jak się zaczęła ta współpraca?

KORZYSTAJMY PÓKI CZAS: Wszyscy mamy świadomość, że fundusze UE nie będą wiecznie i po 2020 r. samorządy będą miały trudniej — mówi Władysław Bieda, burmistrz Limanowej.
Fot. ARC

Władysław Bieda, burmistrz Limanowej: Jako miasto prowadzimy dużo inwestycji, więc cały czas poszukujemy instrumentów finansowych — głównie takich, które pozwalają nam korzystać z programów unijnych, zapewniając wkład własny. Często współpracowaliśmy z BGK, które jako państwowy bank jest powiązane z PFR. Tam dowiedzieliśmy się, że fundusz pracuje nad nowymi rozwiązaniami dla samorządów, więc zgłosiliśmy się i rozpoczęliśmy negocjacje. Przecieraliśmy wspólnie nową ścieżkę od kwietnia. Nie było to łatwe, bo chcieliśmy — my, samorząd Limanowej, oraz analitycy PFR i prawnicy — aby formuła współpracy nie budziła żadnych wątpliwości z punktu widzenia przepisów.

Fundusz oferuje kapitał, ale nie ingeruje w działania spółki samorządowej ani jej właściciela — taka jest zasada. Co zatem miejska spółka chce zrobić z uzyskanymi pieniędzmi?

Wszystkie te pieniądze pójdą na rozbudowę infrastruktury, na której działa spółka, co zwiększy jej potencjał Nasza spółka wodno-kanalizacyjna działa na rzecz mieszkańców. Z tej pomocy skorzystają więc, de facto, właśnie oni. Planujemy rozbudować infrastrukturę wodno-ściekową na terenie miasta, rozbudować i zmodernizować oczyszczalnię ścieków, zmodernizować stację uzdatniania wody. Dzięki temu wielu mieszkańców będzie mogło podłączyć się do kanalizacji miejskiej, poprawi się też jakość środowiska. Dla miasta w szerszej perspektywie inwestowanie w poprawę jakość życia obywateli oznacza rozwój, bo młodzi chętnie w nim zostaną, inni chętniej będą się tu osiedlali, przedsiębiorcy chętniej będą tu otwierali działalność gospodarczą itd. W zamian fundusz chce mieć członkostwo w radzie nadzorczej, ale nie w zarządzie. Członek rady nadzorczej wskazany przez fundusz nie będzie pobierał wynagrodzenia od spółki.

Jaką przewagę ma pomoc PFR nad kredytem z banku? Przecież samorząd także w tym przypadku będzie musiał zwrócić pieniądze.

Dzięki 12 mln zł, które zainwestował w nas PFR wykupując udziały w spółce wodociągowej, miasto może pozyskać 20 mln zł bezzwrotnych dotacji unijnych. Przy tym nie zwiększymy zadłużenia miasta, dzięki czemu nie utracimy też możliwości finansowania kredytami innych inwestycji. Połowę pieniędzy fundusz będzie „odkupował” od spółki w transzach w przewidzianych w umowie terminach w formie umarzania udziałów przez spółkę. Drugą połowę miasto ma zwrócić po 20 latach na podobnej zasadzie co za miejskie obligacje. W umowie mamy jednak zagwarantowaną dużą elastyczność — transze udziałów, które będzie wykupowała nasza spółka, będą dostosowane do jej aktualnych możliwości. Jeśli dzięki pieniądzom z PFR zdobędziemy więcej funduszy unijnych, niż możemy pozyskać samodzielnie, i taniej, niż kosztuje obsługa kredytu w banku, to jest to bardzo korzystne.

Transakcja lepsza niż kredyt

Limanowa i Nowy Sącz jako pierwsze samorządy podpisały umowy z Polskim Funduszem Rozwoju, rządową instytucją powołaną do wspierania inwestycji samorządowych. Fundusz na zasadach rynkowych wykupi 21 proc. udziałów Sądeckich Wodociągów (ich największym udziałowcem jest Nowy Sącz, a resztę udziałów mają cztery inne gminy) za 38 mln zł. Natomiast Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Limanowej pozyska 12 mln zł, m.in. na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnej. Transakcje są częścią programu Ministerstwa Rozwoju wsparcia małych i średnich miast. Wiecej na ten temat przeczytasz tutaj >>

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane