17 mld zł dla samorządów

opublikowano: 11-01-2018, 10:59
aktualizacja: 11-01-2018, 11:01

17 mld zł - taka jest wartość 200 projektów jakie samorządy chcą realizować wspólnie z PFR. Dzisiaj zostały podpisane pierwsze umowy o wartości 50 mln zł.

Limanowa i Nowy Sącz są pierwszymi beneficjentami Strategii dla Małych i Średnich Miast, które dzisiaj uruchomił Polski Fundusz Rozwoju. Operacyjnie będzie on realizowany przez Fundusz Inwestycji Samorządowych PFR. W ramach podpisanych dzisiaj umów obydwa samorządy uzyskają finansowanie z PFR na inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w wysokości 50 mln zł.

Limanowa i Nowy Sącz znalazły się w gronie 150 samorządów, które wysłały do funduszu 200 rozmaitych projektów inwestycyjnych wymagających dofinansowania. Łączna wartość to 17 mld zł. PFR podpisał już 20 listów intencyjnych o wartości 963 mln zł.

- Możemy zaoferować samorządom szereg instrumentów finansowych: dłużnych, kapitałowych, połączonych w funduszami unijnymi i instytucji komercyjnych - zapowiada Paweł Borys, prezes PFR.

Jednym z ciekawszych instrumentów jest terminowa inwestycja kapitałowa o horyzoncie inwestycyjnym 20 lat w komunalne spółki. Fundusz nie ingeruje w zarządzanie spółką, ma natomiast przedstawicieli w radzie nadzorczej. Udziały objęte przez PFR nie podlegają sprzedaży stronie trzeciej. Inwestycja funduszu nie jest nastawiona na zysk.

Paweł Borys, prezes PFR
fot. Marek Wiśniewski
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane