Mazowsze da firmom 400 mln zł dotacji

opublikowano: 07-04-2016, 22:00

Wejdź do gry o regionalne granty dostępne w woj. mazowieckim. W tym roku przedsiębiorcy dostaną wsparcie m.in. na innowacje i działania eksportowe

2016 będzie rekordowym rokiem, jeśli chodzi o rozdzielanie unijnych dotacji na Mazowszu. Do sylwestra Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU), która zajmuje się organizacją konkursów i wyborem najlepszych projektów, uruchomi aż 38 naborów. Duża część z nich to możliwości zdobycia finansowania dla przedsiębiorców. W grę wchodzą firmy, które mają siedzibę lub chcą realizować projekty w województwie mazowieckim. W tym roku mają przed sobą osiem dotacyjnych szans.

Priorytetem innowacje

Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej (KE) w nowej finansowej perspektywie twórcy programów z dotacjami szczególny nacisk położyli na rozwój innowacyjności w firmach. Dlatego to innowacji oraz działalności badawczo-rozwojowej (B+R) dotyczy największa liczba konkursów, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.

Mazowsze nie odstaje od tej normy. Wciąż trwa ogłoszony w grudniu nabór, w którym przedsiębiorcy z sektora MSP mogą dostać tzw. bony na innowacje (działanie 1.2). Otrzymane pieniądze powinni przeznaczyć na wspólne przedsięwzięcia z jednostkami naukowymi. Rezultatem ma być opracowanie innowacyjnych rozwiązań lub projektu wzorniczego nowego produktu. Firmy działające do dwóch lat mogą ubiegać się o bon o wartości do 50 tys. zł, a przedsiębiorcy z dłuższym stażem — do 100 tys. zł.

Łącznie do wzięcia jest ponad 21 mln zł. — Do tej pory przedsiębiorcy złożyli 141 wniosków o dofinansowanie na kwotę ponad 12 mln zł. Konkurs zachęcający do nawiązywania współpracy między przedsiębiorcami a naukowcami w obszarze B+R jest nowością w regionalnym programie. To uzupełnienie dla tzw. szybkiej ścieżki z programu Inteligentny Rozwój. Konkurs ma formułę otwartą, dlatego firmy MSP ciągle mogą składać wnioski o dofinansowanie — podkreśla Mariusz Frankowski, dyrektor MJWPU.

Druga szansa na granty pojawiła się 31 marca. Tego dnia ruszył nabór, również z działania 1.2, na projekty badawczo-rozwojowe. Mogą to być rozwiązania realizowane samodzielnie przez przedsiębiorcę, jak i przy wsparciu naukowców. W puli jest prawie 128 mln zł. O te pieniądze mogą się ubiegać firmy MSP, duże oraz powiązania kooperacyjne (np. klastry). Granty można będzie przeznaczyć na fazę badań przemysłowych i prac rozwojowych aż do uruchomienia linii pilotażowej — w tym etapu testowania innowacji.

— Ten konkurs ma inny charakter i dotyczy zdecydowanie większych projektów niż w przypadku bonów na innowacje. Dofinansowanie uzyskają inwestycje o kosztach kwalifikowanych wynoszących od 500 tys. do nawet 5 mln zł. Co ważne, na etapie oceny wniosków promowane będzie zwiększanie zaangażowania finansowego firmy w realizację prac — zwraca uwagę Kamila Kuleska, zastępca kierownika wydziału wdrażania projektów z zakresu innowacyjności i przedsiębiorczości w MJWPU.

Na działy B+R i ekspansję

Na lipiec zaplanowany jest konkurs z funduszami na prace eksperymentalne i poszukiwanie nisz rozwojowych (21,2 mln zł). Z regionalnej puli będzie można też dostać granty na tworzenie lub rozwój jednostek badawczo-rozwojowych, np. zakup aparatury i technologii. Konkurs z budżetem 84,8 mln zł rozpocznie się we wrześniu. Wielu przedsiębiorcom marzy się rozwinięcie skrzydeł i działalność poza granicami Polski. Chcieliby uczestniczyć w misjach gospodarczych lub targach branżowych i nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami. Na to znajdą się pieniądze w poddziałaniu 3.2.2. W czerwcu o fundusze na internacjonalizację zawalczą pojedyncze przedsiębiorstwa, a w grudniu — grupy firm.

Aby innowacyjne rozwiązania nie zalegały na półkach, firmy dostały możliwość wnioskowania o unijne wsparcie na wprowadzenie na rynek nowych lub ulepszonych produktów i usług — zwłaszcza będących efektem prac B+R. W tym roku w działaniu 3.3 przeznaczonych zostanie na to ponad 57 mln zł. Konkurs wystartuje w listopadzie. Pełną listę naborów planowanych w 2016 r. prezentujemy w tabeli poniżej.

WIĘCEJ INFORMACJI

www.funduszedlamazowsza.eu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu