MAZOWSZE PROPONUJE NISKIE CENY GRUNTÓW

Izabela Kudelska
opublikowano: 25-06-1999, 00:00

MAZOWSZE PROPONUJE NISKIE CENY GRUNTÓW

Byłe miasta wojewódzkie oferują do zaadaptowania obiekty po upadłych przedsiębiorstwach

OŻYWIĆ KOLOSA: W upadłej fabryce wyrobów lnianych chcemy utworzyć centrum handlowe. Realizację projektu wstrzymuje konserwator zabytków — mówi Krzysztof Ciołkiewicz, prezydent Żyrardowa. fot. Grzegorz Kawecki

Miasta na Mazowszu oferują inwestorom tanie grunty i nieruchomości. Proponują m.in. zaadaptowanie obiektów po upadłych przedsiębiorstwach. Ich atutem jest tania siła robocza.

Przedstawiciele władz samorządowych twierdzą, że im bliżej stolicy, tym łatwiejszy jest rozwój gospodarczy ich miejscowości.

Wyścig ofert

Ostrołęka ma aktualnie trzy oferty inwestycyjne. Pierwsza to uzbrojony teren o powierzchni 3,5 tys. mkw., przeznaczony pod budowę hotelu. Leży on w centrum miasta. Cena wywoławcza wynosi 88 tys. USD (około 346 tys. zł). Drugą propozycją jest teren 12,3 tys. mkw. pod budowę centrum obsługi rolnictwa. Trzecia, to obszar 8,4 tys. mkw. z pełną infrastrukturą techniczną, zlokalizowany w centrum miasta, w pobliżu głównych ciągów handlowych. Miasto oferuje cenę wywoławczą 212 tys. USD (około 833 tys. zł) plus wartość budynków.

— Naszemu miastu przydałoby się niewielkie lotnisko. Położenie na szlakach wiodących od wschodnich granic Polski na zachód daje możliwość rozwoju usług tranzytowych — przekonuje Marianna Zaborowska, członek zarządu miasta Ostrołęki.

Ulgi na zachętę

Przyjazny dla inwestorów jest też Ciechanów, który proponuje osobom rozpoczynającym działalność gospodarczą 50-proc. obniżenie podatku od nowo wybudowanych budynków, przeznaczonych na prowadzenie działalności gospodarczej. Kolejną zachętą są indywidualne ulgi i umorzenia w podatkach od nieruchomości i środków transportu. Ich wysokość jest ustalana w trakcie negocjacji z zarządem miasta.

W przypadku Płocka 80 proc. przemysłu stanowi przetwórstwo ropy naftowej.

— Płock współpracuje z sześcioma miastami partnerskimi. Współpraca ta sprowadza się jednak do wymiany kulturalnej — mówi Anna Budzikowska-Stogowska, kierownik Wydziału Strategii i Promocji Miasta w Płocku.

Współpracę gospodarczą prowadzi z niemieckim Darmstadt jedynie Petrochemia Płock.

— W wielu siedleckich zakładach przemysłowych po prywatyzacji i restrukturyzacji wygospodarowano wolne tereny, budynki lub hale, w których po niewielkich adaptacjach można prowadzić działalność produkcyjną lub usługową.Trzeba przyznać, że wiele firm lokuje swoją działalność poza granicami Siedlec, gdzie ceny gruntów spadają do poziomu 10-15 zł za metr kwadratowy — przyznaje Mirosław Symanowicz, prezydent miasta Siedlce.

Zdaniem prezydenta, znakomitą propozycją dla inwestorów, dysponujących odpowiednim kapitałem i zainteresowanych inwestowaniem w branżę dziewiarską, są jeszcze nie sprywatyzowane Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego Karo.

Dla biznesmenów działających w branży metalowej propozycją jest Odlewnia Staliwa Stalchemak.

Plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje wybudowanie pawilonów usługowo-handlowych z częścią mieszkalną i parkingiem oraz nowej infrastruktury rekreacyjno-sportowej. Do realizacji tych projektów miasto poszukuje inwestorów.

Oferta Radomia to przede wszystkim siła robocza. Bezrobocie osiąga tu poziom 23-25 proc. Poza tym miasto ma dużo obiektów po upadłych zakładach państwowych.

Lotnisko jak rozrusznik

— Na lotnisku w Sadkowie pod Radomiem ma powstać port cargo. Liczymy na to, że zadziała on jak rozrusznik dla lokalnej gospodarki, bo wymusi dokończenie budowy drogi i linii kolejowej do Radomia. Zakup sprzętu nawigacyjnego pochłonie 1 mld zł. Poszukujemy inwestorów. Już zgłosiło się kilka banków i towarzystw ubezpieczeniowych, których nazw na razie nie chciałbym zdradzać — informuje Zbigniew Rębisz z wydziału rozwoju gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Radomiu.

Żyrardów zachęca

Władze Żyrardowa prowadzą nową politykę gospodarczą, odchodząc od wspierania wyłącznie przemysłu lekkiego.

— Staramy się realizować strategię gospodarczą opartą na rozwoju małych i średnich firm. Musimy się dostosować do pewnych uwarunkowań, jakie tu panują. Wielkie zakłady nie mają racji bytu. Mogą się tu lokować nieduże podmioty, ponieważ mamy wiele terenów o powierzchni 2-3 ha. Firmy zatrudniające co najmniej 100 osób mogą uzyskać zwolnienia podatkowe na 10 lat — zachęca Krzysztof Ciołkiewicz, prezydent Żyrardowa.

Największym zakładem państwowym w mieście była fabryka wyrobów lnianych. Na bazie jednej z jej części powstał niewielki zakład wyrobów lnianych. O losach pozostałych terenów po upadłym kolosie zadecyduje m.in. konserwator zabytków. Władze miasta mają już bowiem plany zagospodarowania nieruchomości. Ma tu powstać centrum usługowo-handlowe oraz kompleks sportowo-rekreacyjny, finansowany ze środków własnych gminy. Poszukiwani są inwestorzy zainteresowani współfinansowaniem tego przedsięwzięcia.

Sypialnie dla stolicy

Gminy leżące w pobliżu Warszawy nastawiają się na budownictwo jednorodzinne.

— Wzdłuż alei Krakowskiej gromadzi się działalność produkcyjno-usługowa. Na terenie gminy oferujemy natomiast tereny pod budownictwo jednorodzinne. Ceny działek kształtują się na poziomie 40-160 zł za mkw. — wylicza Janusz Rejkowski, wójt Raszyna.

W planach rozwoju gminy Celestynów dominuje budownictwo mieszkaniowe.

— Na razie czekamy na autostradę. Cały czas trwa budowa sieci kanalizacyjnej — twierdzi Tomasz Atłowski, wójt Celestynowa.

Zaniedbany Wschód

Na terenie gminy Wołomin są duże obszary nieuzbrojonej ziemi. Zdaniem Konrada Rytela, starosty Wołomina, brakuje tu dróg i występują problemy z zakładaniem sieci telefonicznej.

— Uważam, że wszystkie tereny wokół Warszawy zostały już zajęte, tylko na wschodzie pozostało miejsce. Wkrótce największe hotele będą powstawać m.in. w Ząbkach i Zielonce — uważa Konrad Rytel.

Izabela Kudelska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Izabela Kudelska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MAZOWSZE PROPONUJE NISKIE CENY GRUNTÓW