Czytasz dzięki

MCI szuka nowego Skype’a

KL
opublikowano: 05-02-2009, 00:00

MCI wraz

MCI wraz

z Krajowym Funduszem

Kapitałowym poszukają

małych spółek

technologicznych. Do wydania mają 40 mln zł.

Najbliższe dwa lata mają przynieść wiele dobrych okazji funduszom typu private equity. Takiego zdania jest Tomasz Czechowicz, prezes giełdowego MCI Management. Do grupy dołączył właśnie kolejny fundusz — Helix Ventures Partners FIZ. Będzie inwestował w spółki technologiczne na wczesnym etapie ich rozwoju. Zwłaszcza takie, których produkty i usługi rokują możliwość rozwoju za granicą.

— Będą to przede wszystkim usługi typu business to business. W obecnej sytuacji rynkowej to łatwiejszy i mniej ryzykowny model biznesowy — uważa Tomasz Czechowicz.

Udziałowcami nowego funduszu są Krajowy Fundusz Kapitałowy (utworzony przez polski rząd i dysponujący pieniędzmi z UE — ma 50 proc.), MCI (30 proc.) i prywatny inwestor Dariusz Wiatr (20 proc.).

Helix chce lokować pieniądze w spółki na około 5 lat. Wartość poszczególnych inwestycji ma sięgnąć 1,5 mln EUR.

Małgorzata Walczak, kierująca nowym funduszem, podkreśla, że Helix będzie szukał "nowego Skype’a", czyli lokalnych spółek, które szybko mogą osiągnąć międzynarodowy sukces. Przykładem takiej firmy jest czeski Grisoft (obecnie AVG), w który zainwestowali Intel oraz Enterprise Investors, jeden z największych polskich funduszy private equity.

Wcześniej KFK podpisał umowę m.in. z BBI Capital, który ma za sobą już pierwszą inwestycję w spółkę Billbank. Piotr Gębala, prezes KFK, zapowiedział, że w lutym zostanie ogłoszony nowy konkurs. Do wzięcia dla funduszy i inwestorów prywatnych jest około 200 mln zł.

— Podzielimy to na pięć lub sześć funduszy — zapowiada Piotr Gębala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KL

Polecane