ME-2012: 39 mln zł ma kosztować centrum pobytowe w Ostródzie

PAP
30-10-2009, 14:58

39 mln zł ma kosztować budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego w Ostródzie (warmińsko-mazurskie), który może pełnić w  czasie piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku rolę centrum pobytowego dla piłkarzy. Inwestycja będzie w 70 procentach sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013.

W piątek na zamku w Ostródzie umowę w tej sprawie podpisali marszałek województwa Jacek Protas i wiceburmistrz Olgierd Dąbrowski. Budowa centrum pobytowego będzie największą inwestycją samorządową w powojennej historii Ostródy.

"To chwila niezwykła, bo marzenia sprzed 2,5 roku spełniają się i nabierają realnych kształtów. To ważne wydarzenie nie tylko dla Ostródy ale całego regionu. To honor i prestiż, Ostróda chce być takim oknem wystawowym wszystkiego co piękne na Warmii i Mazurach"- powiedział podczas uroczystości Dąbrowski.

Podkreślił, że żaden z realizowanych do tej pory projektów w Ostródzie nie spotkał się z takim zainteresowaniem i entuzjazmem mieszkańców począwszy od dzieci i młodzieży na osobach starszych kończąc.

Marszałek Protas powiedział, że od samego początku gdy tylko pojawiła się informacja, iż ME 2012 odbędą się w Polsce to Warmia i Mazury chciały się włączyć w organizację turnieju. Wówczas też okazało się, że istnieje szansa na zorganizowanie centrów pobytowych.

"Inwestycja będzie najnowocześniejszym obiektem służącym piłkarzom, sportowcom i turystom" - ocenił Protas.

Kompleks sportowo-rekreacyjny zostanie usytuowany tuż nad brzegiem Jeziora Drwęckiego, poza centrum miasta, z dala od ruchliwych i uciążliwych ulic. Jak zapewniają pomysłodawcy to miejsce zapewni ekipie piłkarskiej intymność i bezpieczeństwo. Kompleks zajmie powierzchnię ponad 7 ha i obejmie teren obecnego stadionu oraz przyległego do niego, dawnego zespołu parkowego - Parku Collisa.

Jego najważniejszą, centralną częścią będzie stadion piłkarski. Zaprojektowano go zgodnie z wymogami PZPN oraz przepisami FIFA, określającymi standardy centrów pobytowych Euro 2012. Obiekt składać się będzie z boiska głównego o nawierzchni z trawy naturalnej i wymiarach 68 na 105 m, z podgrzewaną w razie niesprzyjającej aury płytą, otoczonego zadaszonymi trybunami dla 5004 widzów. Sztuczne oświetlenie boiska głównego spełniać będzie wszystkie wymogi transmisji telewizyjnych. Obok powstanie boisko treningowe z nawierzchnią z trawy syntetycznej, o wymiarach 65 na 90 m, również oświetlone. W budynku zaplecza znajdą się: szatnia dla zawodników, pomieszczenia dla trenerów i dla sędziów, gabinet odnowy biologicznej oraz sale konferencyjne z tarasami widokowymi.

W bezpośrednim sąsiedztwie stadionu piłkarskiego przewidziano sześć kortów tenisowych (w tym dwóch zadaszonych, całorocznych), odkryte, całoroczne lodowisko z nawierzchnią ze sztucznego lodu, ściankę wspinaczkową oraz rampę skateboardową. W drugim obiekcie turystyczno-rekreacyjnym, tzw. Parku Collisa zaprojektowano wiele miejsc z urządzeniami rekreacyjnymi, m.in. ścieżki zdrowia, mini-golf, linarium i skałki wspinaczkowe, siłownię plenerową, stoły do ping-ponga, a także boisko do siatkówki i koszykówki. Zabytkowy park zostanie odrestaurowany i wzbogacony stylowymi meblami ogrodowymi, oświetleniem, rzeźbami oraz obsadzony nowymi roślinami.

Równolegle do sportowego, w Ostródzie rozwija się zaplecze hotelowe. Prywatny inwestor Condohotels Group zrealizował już budowę dwóch obiektów o standardzie czterogwiazdkowym na ok. 200 osób łącznie. Obecnie w budowie jest kolejny czterogwiazdkowy hotel, w najbliższych planach inwestora znajduje się inwestycja obiektu pięciogwiazdkowego.

Wszystkie wymienione hotele zapewnią łącznie ok. 800 luksusowych miejsc noclegowych, spełniających wszystkie surowe wymagania UEFA. Pozwolą one zapewnić komfort goszczącym piłkarzom oraz towarzyszącym im działaczom, sponsorom i dziennikarzom, a także kibicom.

W Ostródzie jest także narciarski tor wodny na jeziorze Drwęckim, kończy się także budowa zadaszonego amfiteatru na 500 miejsc. Turyści mogą korzystać z aquaparku. Jedną z unikalnych atrakcji jest także Kanał Elbląski, gdzie statki pokonują różnice poziomów poruszając się na wózkach po trawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

ME-2012: 39 mln zł ma kosztować centrum pobytowe w Ostródzie