Meller o tarczy antyrakietowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 18:31

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller powiedział w piątek dziennikarzom, że lepiej byłoby, gdyby informacje o planach ewentualnego przystąpienia Polski do programu amerykańskiej tarczy antyrakietowej "nie objawiły się w takiej postaci i w takim momencie", jak to się stało.

Minister spraw zagranicznych Stefan Meller powiedział w piątek dziennikarzom, że lepiej byłoby, gdyby informacje o planach ewentualnego przystąpienia Polski do programu amerykańskiej tarczy antyrakietowej "nie objawiły się w takiej postaci i w takim momencie", jak to się stało.

    Meller nie sądzi jednak, aby ujawnienie przez rząd chęci przystąpienia do programu podważyło polskie stanowisko negocjacyjne w tej sprawie.

    Dyskusje o udziale Polski w amerykańskim programie obronnym przewidującym stworzenie systemu tarcz antyrakietowych wywołała przed kilkoma dniami "Gazeta Wyborcza". Napisała, że od ubiegłego roku toczą się tajne negocjacje w sprawie umieszczenia w Polsce jednej z trzech baz z silosami na pociski antyrakietowe, i że Polska rywalizuje o budowę systemu m.in. z Czechami i Węgrami.

    Zarówno prezydent, jak i premier podkreślali, że nie zapadły decyzje, ani nie ma żadnych zobowiązań w sprawie udziału Polski w tym programie obronnym.

    "Lepiej byłoby, gdybyśmy w dalszym ciągu mogli w skupieniu, w ciszy takie rozmowy z naszymi sojusznikami amerykańskimi i innymi w obrębie NATO prowadzić, gdyby to się nie stało taką wiadomością nadzwyczajną" - zaznaczył Meller, który w czwartek wieczorem wrócił z pięciodniowej wizyty w Moskwie.

    Jak dodał, po dokładniejszym przyjrzeniu się "temu, co widzimy w prasie i mass mediach", może stwierdzić, że "nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego".

    "Jest to mianowicie objawienie publiczne czegoś, co jest na etapie wstępnych rozmów, przymiarek ze strony USA i NATO, i to nie tylko w odniesieniu do Polski. A wszyscy zainteresowani, którzy o tym wiedzieć powinni, czy to z powodu interesu własnego bezpieczeństwa, czy z powodów kurtuazyjnych, wiedzieli o tym o początku" - powiedział szef polskiego MSZ.

    Meller podkreślił, iż nie jest żadną tajemnicą, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA i członkiem NATO.

    "Pewnego typu rozmowy, o których prasa donosi w tonie sensacyjnym, toczą się od dawna. Amerykanie prowadzą je z rozmaitymi swoimi sojusznikami, nie tylko z nami, a poza tym konsultują je ze wszystkimi zainteresowanymi, w tym także z Federacją Rosyjską" - powiedział Meller. Dodał, że "w tym sensie nie jest to żadna tajemnica".

    System tarcz antyrakietowych National Missile Defense zakłada, że rakiety ziemia-powietrze miałyby niszczyć pociski wystrzelone z terytoriów, np. Korei Północnej, Iranu lub Syrii. Ewentualna baza NMD w Polsce byłaby jedyną poza terytorium USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane