Menadżerka zeznaje w sprawie WGI

10-03-2014, 07:55

Główną aktorką kolejnego odcinka sądowego serialu o procesie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej (WGI) będzie Barbara Ł., była menadżerka powiązana z grupą. Start relacji jak zwykle o 9.30.

Sędzia Anna Bator-Ciesielska rozpoczęła posiedzenie od odczytania listy obecności. Obrońca złożył wniosek o odroczenie posiedzenia. Prokurator i pełnomocnicy pozostawiają wniosek obrońcy do uznania sądu. Sędzia wskazuje, że w tej sytuacji proces nie może być kontynuowany. Świadkowie zostaną wezwani na najbliższy możłiwy termin - 23 czerwca 2014 r. Rozprawy rozpraw z 14 marca i 19 marca zostały anulowane z powodu innych obowiązków służbowych sędzi. Loniec rozprawy.

fot. Marek Wiśniewski
Zobacz więcej

fot. Marek Wiśniewski

Rozprawa jeszcze się nie zaczeła. Jeden z obrońców uprzedza jednak, że będzie wnioskował o odroczenie dzisiejszej rozpraw z bardzo ważnych powodów osobistych drugiego. Przed salą stawili się już oskarżeni i świadkowie.

 

Barbara Ł. to współzałożycielka i prezes WGI Financial, spółki która sprzedawała certyfikaty spółek z grupy WGI. Pracowała tam od 2003 r., wcześniej tworzyła struktury obsługi klienta w CitiBanku. W 2002 r. założyła firmę Top Consulting Private Client Services, która reprezentowała na polskim rynku Wachovię Securities, wówczas jedną z największych instytucji finansowych na świecie. Barbara Ł. przez WGI Financial zajmowała się także sprzedażą jednostek uczestnictwa luksemburskiego funduszu Torrus Funds z grupy Meryll Lynch. Ponieważ WGI Financial nie miała zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) na taką działalność, Meryll Lynch został ukarany w 2006 r. 500 tys. zł kary. Prawomocnie skazana za to została również sama prezes WGI Financial.

Barbara Ł. Została wezwana na na świadka na 9 grudnia zeszłego roku, ale się nie stawiła. Tego samego dnia nie stawił się również Tomasz K., który również ma zeznawać 10 marca 2014 r. Mieszka na stałe w Szwajcarii.

Grupa WGI działała do 2006 r. W radzie nadzorczej DM WGI zasiadali dr Bohdan Wyżnikiewicz (były prezes GUS i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową), dr Richard Mbewe (był również głównym ekonomistą WGI, a potem Domu Kredytowego Notus) i prof. Tomasz Szapiro (dziś rektor Szkoły Głównej Handlowej). W nadzorze spółek powiązanych z WGI, których jednak akt oskarżenia nie dotyczy, zasiadali m.in. prof. Witold Orłowski, dr Henryka Bochniarz i prof. Dariusz Rosati.
Proces ruszył po siedmiu latach śledztwa. Prokuratorzy oskarżają cz łonków zarządu WGI DM – Macieja S., Łukasza K. i Andrzeja S. o nadużycie uprawnień i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach. Łącznie blisko 1,2 tys. poszkodowanych straciło 248 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Menadżerka zeznaje w sprawie WGI