Czytasz dzięki

Merkel usunęła obrazy Noldego

  • DI
opublikowano: 07-04-2019, 22:00

Z gabinetu Angeli Merkel w Urzędzie Kanclerskim zostały usunięte dwa obrazy, które wybrała jako dekorację.

Emil Nolde, ich autor, to XX-wieczny niemiecki ekspresjonista. Jeden obraz przedstawiał kobiety w ogrodzie wśród kwiatów, drugi — wzburzone morze. Według Felixa Kraemera, dyrektora muzeum Kunstpalast w Duesseldorfie, po którego apelu doszło do usunięcia dzieł, nie można oddzielać twórczości od przekonań. Emil Nolde był zdeklarowanym „nazistą, rasistą i antysemitą”.

— Byłoby naiwnością sądzić, że to, co malował, nie miało nic wspólnego z jego przekonaniami. Doskonale wiedział, co robi — powiedział Felix Kraemer.

Jego zdaniem obrazy Noldego należy pokazywać w muzeach, żeby uświadamiać tę część historii, ale nie są one jednak właściwą oprawą dla wizyt zagranicznych gości. Co ciekawe, obrazy Noldego, mimo że aktywnie wspierał NSDAP, zostały uznane w 1937 r. za „sztukę zdegenerowaną”, wycofane z muzeów, część sprzedano za granicę, a część zniszczono. Pomogło mu to po wojnie zbudować legendę ofiary nazistowskiego reżimu.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy