Merrill Lynch spodziewa się do końca roku podwyżek stóp o 0,75 pb

08-07-2004, 20:57

Merrill Lynch oczekuje kolejnego wzrostu stóp procentowych o 50 pkt bazowych przed wrześniem, po czym w IV kwartale tylko o 25 pkt bazowych. Następnie ML spodziewa się stabilizacji stóp w dłuższym okresie.

Na koniec tego roku najważniejsza ze stóp procentowych sięgnęłaby więc 6,5 proc.

Nową Radę Polityki Pieniężnej nazywają analitycy ML "znacznie bardziej pragmatyczną niż poprzednia". W szczególności sądzą, że polityka obecnej RPP będzie się różnić od polityki poprzedniej w dwóch ważnych aspektach:

"Po pierwsze członkowie Rady będą mieli się na baczności przed podnoszeniem stóp procentowych w reakcji na ograniczone w czasie szoki cenowe takie, jak zwyżka cen paliw lub przed-akcesyjna gorączka cenowa i popytowa. Po drugie nowa RPP wydaje się mniej skłonna do kształtowania polityki monetarnej pod kątem fiskalnej" - napisali w komentarzu.

Ostatniej zwyżki stóp procentowych o 50 pkt bazowych z czerwca ML nie tłumaczy wyłącznie reakcją Rady na presję inflacyjną. "Z pozoru może się wydawać, że Rada podniosła oprocentowanie po to, by przeciwdziałać presji inflacyjnej, ale wydaje się, że głębszym powodem tego kroku jest chęć zrównoważenia czynników makroekonomicznych w warunkach gospodarczego boomu, historycznie niskiego kursu złotego i paraliżu polityki fiskalnej".

ML sądzi, że w najbliższych miesiącach rynek walutowy oferuje inwestorom większe możliwości niż rynek obligacji skarbowych. Wiąże się to z tym, że poziom inflacji jest zniekształcony przez dostosowania cen żywności po akcesji. Oczekiwania inflacyjne rosną, a RPP podniesie podstawowe stopy procentowe o kolejne 50 pkt bazowych w lecie. Takie otoczenie nie sprzyja obligacjom.

Złoty z kolei ma przed sobą dalsze pole do umocnienia się, ponieważ jego realny kurs jest wciąż na historycznie niskim poziomie, np. w porównaniu z 2002 rokiem jego realny kurs jest o 13 proc. niższy.

"Połączenie trzech czynników: silnego wzrostu, niskiego deficytu obrotów na rachunku bieżącym i poprawa dynamiki fiskalnej zapowiada dłuższy okres aprecjacji" - uważa ML.

Złoty jest obecnie na poziomie ponad 3 proc. po silnej stronie dawnego parytetu. W czerwcu polska waluta umocniła się o 3,4 proc. "Waluta otrzymała wsparcie ze strony RPP, która zacieśniła politykę monetarną i która dąży do zrównoważenia gospodarki silniejszą walutą" - uważa ML.

Według ML, złoty przełamał negatywny średniookresowy trend, w którym tkwił, a jego kurs zacznie rzetelniej odzwierciedlać zdrowe fundamenty gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Merrill Lynch spodziewa się do końca roku podwyżek stóp o 0,75 pb