Metro poza listą projektów rekomendowanych do dofinansowania z UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-10-2005, 20:16

Dokończenie budowy warszawskiego metra nie znalazło się wśród 9 projektów, które zostały zatwierdzone przez ministra gospodarki do współfinansowania z Unii Europejskiej. Urząd miasta Warszawy uważa, że decyzja ta nie miała charakteru merytorycznego.

Dokończenie budowy warszawskiego metra nie znalazło się wśród 9 projektów, które zostały zatwierdzone przez ministra gospodarki do współfinansowania z Unii Europejskiej. Urząd miasta Warszawy uważa, że decyzja ta nie miała charakteru merytorycznego.

Minister gospodarki podjął w piątek decyzję w sprawie projektów złożonych w drugiej turze naboru wniosków o dofinansowania w ramach unijnego działania "rozwój transportu publicznego w aglomeracjach" - poinformował w piątek PAP resort gospodarki w komunikacie. Ministerstwo zaznaczyło, że decyzja jest zgodna z rekomendacjami przedstawionymi przez Krajowy Komitet Sterujący.

"Swoją decyzję minister podjął, biorąc pod uwagę potrzebę zapewnienia harmonijnego i zrównoważonego rozwoju polskich aglomeracji" - podkreślono w komunikacie resortu.

Zatwierdzonych zostało 9 projektów, na łączną kwotę dofinansowania, przekraczającą 441 mln złotych. Jak wyjaśniło ministerstwo, projekt budowy metra w Warszawie znalazł się na 10 miejscu i dlatego trzeba go traktować jako rezerwowy. 

Pomimo rezerwowego statusu, projekt ten zostanie przekazany do Komisji Europejskiej i po pozytywnym zaopiniowaniu oraz w przypadku wystąpienia nadwyżek środków możliwe będzie współfinansowanie projektu z unijnych funduszy - informuje ministerstwo.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Warszawy Marcin Roszkowski w imieniu władz stolicy w przysłanym w piątek PAP oświadczeniu podkreśla, że decyzja ministra gospodarki nie miała charakteru merytorycznego.

Projekt budowy kolejnego odcinka I linii metra, wraz z węzłem komunikacyjnym Młociny, był wielokrotnie przedstawiany wysokim rangą przedstawicielom Komisji Europejskiej (odpowiednio w październiku 2003 roku, maju 2004 roku, lipcu 2004 roku oraz w czerwcu br.) i zawsze był oceniany pozytywnie - informuje Roszkowski.

Według niego, KE kilkakrotnie wyrażała niepokój przedłużającą się procedurą oceny projektu w Polsce, uważając, że powinien on być przesłany do ostatecznego zatwierdzenia przez Komisję w możliwie najszybszym terminie.

W procedurze krajowej, realizowanej przez resort gospodarki, projekt we wrześniu br. zajął 5 miejsce w rankingu zgłoszonych projektów. To miejsce oznaczało, iż powinien uzyskać dofinansowanie z funduszy UE.

Jednak - jak stwierdza Roszkowski - 6 października br. Krajowy Komitet Sterujący podjął arbitralnie decyzję o przesunięciu projektu budowy metra warszawskiego z 5 na 10 miejsce w rankingu i w ten sposób pozbawił miasto możliwości uzyskania dofinansowania.

Roszkowski uważa, że decyzja podjęta w piątek przez ministra Jacka Piechotę (SLD) oznacza, że na realizację projektu metra miasto może otrzymać około 24 mln PLN, zamiast wnioskowanych 351,5 mln PLN. Decyzja ta stawia pod znakiem zapytania terminową realizację projektu metra.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane