Mewa znów liderem sesji

GRA
opublikowano: 10-05-2011, 09:37

Wtorkowe otwarcie wygląda niezdecydowanie. WIG20 zyskuje 0,6 proc., a mWIG40 traci 0,1 proc. 

Wśród spółek z WIG20 najlepiej zachowuje się Kernel, który zyskuje 3 proc., a najgorzej – PKO BP, które traci 0,5 proc. W pierwszym kwartale ten największy bank w Polsce poprawił wyniki na wszystkich poziomach ale rynek oczekiwał więcej. Wynik odsetkowy wzrósł z 1,47 mld zł do 1,72 mld zł, a wynik prowizyjny zwiększył się z 725 mln zł do 737 mln zł. Przełożyło się to na poprawę wyniku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej – z 720 mln zł do 871 mln zł.

Ponad 1 proc. zyskuje KGHM, którego związki wciąż domagają się od zarządu podwyżek. Zarząd jest gotów rozmawiać.

Na szerokim rynku liderem jest Mewa, i to już drugą sesję z rzędu. Dziś zyskuje 15 proc. Maruderem jest NFI Midas – traci 8 proc.

Dobrze zachowuje się Zetkama – zyskuje prawie 8 proc. Producent armatury przemysłowej pochwalił się niewielkim wzrostem przychodów i dynamicznym wzrostem marż. Przychody wzrosły w pierwszym kwartale z 51,8 mln zł do 58 mln zł. Szybciej rosły zyski – operacyjny poprawił się z 1,8 mln zł do 4,8 mln zł, a netto – z bliskiego zeru do 3,5 mln zł.

O prawie 2 proc. rosną notowania Polic. W pierwszym kwartale chemiczna spółka poprawiła przychody o połowę i wyszła ze strat. Przychody wzrosły z 419 mln zł do 615 mln zł. Na poziomie operacyjnym zamiast minus 7,8 mln zł jest plus 72,9 mln zł, a na poziomie netto – zamiast minus 2,4 mln zł jest 67,4 mln zł.

„Powyższe wyniki należy ocenić jako bardzo dobre, poza programem restrukturyzacji ich poprawie sprzyja koniunktura na rynku nawozowym, zwłaszcza rosnące ceny nawozów. Niepokojący jest wzrost cen surowców używanych do produkcji, niemniej jednak został on zniwelowany wzrostem cen sprzedaży produktów” – zauważa w dzisiejszym komentarzu Monika Karwasińska, analityk Domu Maklerskiego PKO BP.

Zaledwie nieco powyżej zera są notowania GPW, która pokazała wyniki lepsze od średnich oczekiwań analityków. W pierwszym kwartale przychody Giełdy wzrosły z 54 mln zł do 69 mln zł. Największy udział mają w nich przychody z usługi obrotu – sięgnęły 54,8 mln zł, wobec 41 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł z 25,7 mln zł do 38,5 mln zł, a zysk netto zwiększył się z 26,6 mln zł do 38,6 mln zł.

„Na pierwszy rzut oka wyniki GPW oceniamy pozytywnie i oczekujemy pozytywnej reakcji rynku” – napisał w Grzegorz Zawada z DM PKO BP.

Na wyraźnym, prawie 2-proc. minusie są notowania NG2. Firma zarządzająca siecią sklepów obuwniczych CCC ma za sobą kwartał o wiele słabszy niż przed rokiem. Przychody NG2 spadły w pierwszym kwartale ze 195 mln zł do 185 mln zł, a zamiast zysków pojawiły się straty. Na poziomie operacyjnym jest 1.9 mln zł straty, wobec 9,2 mln zł zysku rok wcześniej, a na poziomie netto – 6,2 mln zł straty, wobec 5 mln zł zysku przed rokiem.

Na małym plusie jest za to Drozapol. Firma zajmująca się sprzedażą wyrobów hutniczych ze stali poprawiła i przychody, i zyski. Przychody wzrosły z 32,6 mln zł do 54,3 mln zł. Wyraźniejszą poprawę widać w zyskach. Operacyjny zwiększył się z 0,6 mln zł do 3,25 mln zł, a netto – z 0,36 mln zł do 3 mln zł.

Nie ruszył jeszcze handel na papierach TIM-u. Firma zarządzająca siecią hurtowni elektrotechnicznych poprawiła w minionym kwartale przychody, ale zyski pozostały praktycznie takie same. Prezes Krzysztof Folta zapowiadał na początku roku, że w 2011 r. sprzedaż powinna wzrosnąć o 10-15 proc. Marże nie zmienią się radykalnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane