MF odkupi obligacje w euro

Resort finansów zakończył już tegoroczne finansowanie potrzeb pożyczkowych i szykuje się do realizacji planu na przyszły rok. Na pierwszy ogień pójdzie przedterminowy wykup części długu w euro.

Zgodnie z zapowiedziami także w tym roku udało się wcześniej pokryć potrzeby finansowe budżetu państwa. Teraz przy ul. Świętokrzyskiej wszyscy się głowią ile papierów skarbowych sprzedać jeszcze w tym roku, żeby mieć więcej komfortu w przyszłym. Potrzeby pożyczkowe są zaś na imponującym poziomie ponad 180 mld zł.

Zobacz więcej

Ministerstwo Finansów

Marek Wiśniewski

- Zgodnie z planem kwartalnym zakładamy przeprowadzenie w listopadzie i grudniu tylko po jednym przetargu zamiany. Przetargi te będą głównym instrumentem prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych – informuje Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Resort ma dzisiaj solidną poduszkę płynnością zarówno środków w złotym, jak i walutach obcych wynoszącą ok. 44 mld zł i chce część tych pieniędzy wykorzystać już teraz.

- W listopadzie planujemy przeprowadzić przetarg odkupu obligacji w euro zapadających w lutym przyszłego roku. Chcielibyśmy odkupić na tym przetargu co najmniej 20 proc. emisji o wartości nominalnej 3 mld EUR – podkreśla Piotr Marczak.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy