MF: Spadek relacji długu publ. do PKB do poniżej 45,5% w 2007 r.

Internet Securities
opublikowano: 14-03-2005, 15:18

Ministerstwo Finansów zakłada w „Strategii Zarządzania Finansami Publicznymi na lata 2005 – 2008”, że dług publiczny do PKB spadnie w 2007 roku poniżej 45,5%, powiedział w poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki. Wcześniej Gronicki mówił, że relacja ta na koniec 2004 roku spadła być może do poniżej 50,0% z 51,6% na koniec 2003 roku.

Ministerstwo finansów zakłada, że w 2007 roku dług publiczny może spaść do poziomu poniżej 45,5 proc. PKB - poinformował w poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki, prezentując założenia "Strategii zarządzania finansami publicznymi państwa na lata 2005-2008".

Jak zaznaczył Gronicki, strategia jest elementem prac nad projektem budżetu na 2006 r., które musi rozpocząć ten rząd. Ma to związek z koniecznością zmniejszenia deficytu budżetowego, zgodnie z zaleceniami UE. Prace muszą rozpocząć się jak najwcześniej, aby Polska mogła przyjąć euro w 2009 r.

"Jest to odpowiedź na to, co dzieje się na zewnątrz Polski, czyli na rekomendacje Komisji Europejskiej, a także na to, co czekać nas będzie w przyszłości" - powiedział minister.

Gronicki nie chce jednak oceniać szans na przyjęcie strategii. Przyznał jednak, że większą szansę na realizację programu dają wybory parlamentarne jesienią. Według niego, nawet jeśli wybory parlamentarne nastąpiłyby w czerwcu, ze strategii będzie możliwy do zrealizowania m.in. punkt dotyczący większej przejrzystości finansów publicznych.

Przygotowana przez MF strategia zakłada ograniczenie wydatków publicznych w 2006 r. o 4,53 mld zł, a w 2007 roku o 12,41 mld zł. Gronicki nie odpowiedział jednoznacznie, co pozwoli na taką skalę oszczędności.

Strategia ministerstwa zakłada wprowadzenie w 2008 r. jednolitej stawki podatkowej PIT, CIT i VAT na poziomie 18 proc. Jak zaznaczył Gronicki, uporządkowanie i zmiany podatkowe zostałyby wprowadzone do czasu wejścia do mechanizmu kursowego ERM2, co zaplanowano na 2007 r.

Resort zakłada też, że wzrost inwestycji powyżej 20 proc. w 2007 roku będzie możliwy dzięki reformie podatku CIT. Miałaby ona polegać na wprowadzeniu w 2006 roku 30-procentowej ulgi podatkowej od zysków przeznaczonych na inwestycje, a w 2007 roku obniżeniu CIT do 18 proc. i zwiększeniu ulgi inwestycyjnej do 50 proc.

W 2007 roku ministerstwo planuje też wprowadzenie podatku katastralnego i objęcie rolników podatkiem dochodowym.

"Dochody rolników powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych. Jeśli mówimy o katastrze, to powinien zamienić podatek gruntowy. Jednocześnie w przypadku rolników powinno to być tak samo traktowane jak do tej pory, tzn. jeżeli ktoś osiąga dochody, to podatek katastralny byłby odliczany od podatku płaconego z tytułu dochodów" - powiedział Gronicki. "To byłoby bardziej korzystne dla gospodarstw ekonomicznie słabszych" - dodał. 

Gronicki powiedział, że wd założeń resortu, w 2006 roku deficyt całego sektora finansów publicznych wyniesie 2,6 proc. PKB. Jeśli środki zgromadzone w OFE zostaną wyłączone z sektora finansów publicznych, to deficyt wyniesie 4,4 proc. PKB. Polska otrzymała zgodę na traktowanie funduszy jako elementu sektora finansów publicznych do 2007 roku, później zaś szacunki deficytu będą musiały być powiększone o wartość dotacji do OFE, tj. około 1,5-1,9 proc. PKB.

 Ministerstwo przewiduje też, że w 2007 r. deficyt sektora finansów publicznych zostanie ograniczony do 2,8 proc. PKB (licząc według unijnej metody ESA 95 i przy niezaliczaniu transferów do otwartych funduszy emerytalnych do sektora finansów publicznych). Ograniczenie deficytu poniżej 3 proc. PKB i utrzymanie długu publicznego poniżej 60 proc. PKB to część kryteriów z Maastricht wymaganych dla przyjęcia euro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane