MF: w grudniu inflacja wyniesie 1,9 proc. r/r

(Marek Druś)
02-11-2006, 11:21

Wcześniejsza prognoza resortu finansów szacowała inflację roczną w grudniu na 2,1-2,2 proc.

Według prognoz Ministerstwa Finansów inflacja w ujęciu rocznym w grudniu 2006 roku wyniesie 1,9 proc. wobec wcześniej prognozowanych 2,1-2,2 proc.

"Wydaje nam się, że na koniec roku 12-miesięczny wskaźnik cen wyniesie 1,9 proc" - powiedział PAP Jacek Krzyślak, dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Statystyki i Analiz.

Jego zdaniem niższy roczny wskaźnik CPI wynika ze spadku cen artykułów nieżywnościowych i usług.

"Spadek wynika z faktu, że ceny artykułów nieżywnościowych i usług są niższe o 0,1 proc. niż miesiąc temu, a to wynika m.in. z obniżki cen paliw o 4,4 proc. w ujęciu miesięcznym" - powiedział PAP Krzyślak.

"Po stronie żywności mamy wzrost o 0,6 proc., napoje alkoholowe wzrosły o 0,1 proc., natomiast ceny artykułów nieżywnościowych spadły o 0,1 proc. Jeżeli chodzi o poszczególne kategorie żywności, to ceny warzyw wzrosły 8,2 proc, pieczywa 2,0 proc, natomiast ceny owoców spadły o 3,3 proc., a mięsa o 1,4 proc." - dodał.

Wcześnie MF podało, że spodziewa się inflacji w październiku na poziomie 1,2 proc. wobec 1,6 proc. zanotowanych we wrześniu.

GUS poda dane o inflacji w październiku w środę 15 listopada. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: w grudniu inflacja wyniesie 1,9 proc. r/r