MFW obniża prognozę wzrostu Filipin

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 2021-06-16 07:14

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zredukował swoją projekcję tegorocznego wzrostu PKB Filipin. Oczekuje, że do mocniejszego odbicia dojdzie dopiero w 2022 r. i to pod warunkiem, opanowania pandemii, donosi Reuters.

Manila, Filipiny
Manila, Filipiny
Fot. AGDProductions/Pixabay

Uaktualniona prognoza MFW zakłada, że filipińska gospodarka rozwijać się będzie w 2021 r. w tempie 5,4 proc. Wcześniej oczekiwano wartości na poziomie 6,9 proc.

Ubiegły rok Filipiny zakończyły rekordowym, sięgającym 9,6 proc. spadkiem PKB, zaś 2021 rozpoczęły od 4,2-proc. zniżki w I kw. Tymczasem władze w Manili spodziewają się, że w tym roku PKB zwiększy się od 6 do 7 proc.

Z kolei prognoza MFW na rok 2022 zakłada, że tempo wzrostu przyspieszy do 7,0 proc. wobec 6,5 proc. wcześniej oczekiwanych.

Filipiny to jeden z najmocniej dotkniętych pandemią koronawirusa krajów w Azji. Do tej pory odnotowani tam ponad 1,3 mln zakażonych oraz blisko 23 tys. zmarłych.