MFW podwyższył prognozę PKB Włoch

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-03-2021, 17:11

Międzynarodowy Fundusz Walutowy jest większym optymistą odnośnie włoskiej gospodarki niż tamtejszy rząd. Podczas gdy Rzym zamierza zredukować swojej oczekiwania wobec PKB w tym roku, MFW idzie w drugą stronę.

fot. REMO CASILLI/Reuters/Forum

Jak informuje Reuters, zdaniem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, włoska gospodarka będzie w tym roku rozwijać się w tempie 4,25 proc. Oznacza to podwyższenie szacunków, z prognozowanych w styczniu 3 proc. Tymczasem nowy włoski rząd pod kierownictwem Mario Draghiego ma zamiar (najprawdopodobniej w kwietniu) obniżyć swoją projekcję z około 6 do 4,1 proc.

MFW nie podał wyraźnego uzasadnienia weryfikacji w górę swojej projekcji. Przestrzegł jednak, że jest ona obarczona „znaczną niepewnością”. Biorąc pod uwagę ciężką sytuację epidemiologiczną na Półwyspie Apenińskim, taki optymizm MFW może budzić pewne zastrzeżenia. Szczególnie, że powszechnie oczekuje się spadku PKB w pierwszym kwartale.

Trzecia pod względem wielkości po niemieckiej i francuskiej gospodarka eurolandu odnotowała w zeszłym roku rekordowy, sięgający 8,9 proc. spadek PKB. Ciągle aktualne prognozy Komisji Europejskiej i Banku Włoch zakładają odbicie w 2021 r. na poziomie poniżej 4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane