Miasta, do których opłaca sie podróżować

opublikowano: 27-03-2013, 00:00

Brytyjski portal finansowy Post Office opublikował doroczny raport o europejskich stolicach, do których najbardziej opłaca się podróżować.

Pierwsze miejsce zajął Budapeszt, zaś Warszawa awansowała na trzecie. Post Office Travel Money co roku sprawdza koszty krótkich wypadów do stolic europejskich poprzez zestawienie cen 12 produktów i usług najbardziej potrzebnych w podróży. W efekcie powstaje ranking miejsc, które można zwiedzić najmniejszym kosztem. Nabardziej zostały docenione stolice Europy Środkowo-Wschodniej: zajęły aż 8 miejsc z 10 najlepszych. W Budapeszcie można spędzić udany weekend już za około 656 zł (134 GBP). Mimo że w większości z nich ceny produktów i usług wzrosły, a kurs funta szterlinga względem lokalnej waluty osłabł, Post Office Travel Money punktuje je za wysoką jakość usług i najniższe ceny. Najgorzej wypadły w rankingu Sztokholm i Kopenhaga, bo za te same usługi trzeba tam zapłacić ponad 3 razy więcej. Najtańszą stolicą strefy euro okazała się Lizbona, najdroższą — Rzym i Amsterdam. Do kosztu 2-dniowego wypadu Post Office zaliczył ceny biletów lotniczych (z Wielkiej Brytanii, ale te z Polski nie powinny się zasadniczo różnić), 2-dniowego pobytu w hotelu 3-gwiazdkowym, biletów komunikacji publicznej oraz na lokalne rejsy widokowe. Nie pominięto również cen filiżanki kawy, kieliszka wina, butelki piwa oraz 2 obiadów w restauracji. Raport wskazuje, że najtańsze noclegi hotelowe znajdziemy w Dubrowniku i Budapeszcie, zaś najtańsze posiłki — w czeskiej Pradze. Portal zbadał również preferencje podróżnicze swoich użytkowników, pytając o miasta, do których wybraliby się w pierwszej kolejności. Pierwsze miejsce zajął Dubrownik, ale Kraków uplasował się na 3. pozycji.

Najtańsze weekendy

StolicaKoszt w zł*

1. Budapeszt (Węgry) 656

2. Wilno (Litwa) 690

3. Warszawa (Polska) 743

4. Ryga (Łotwa) 761

5. Lizbona (Portugalia) 761

6. Dubrownik (Chorwacja) 815

7. Praga (Czechy) 824

8. Tallin (Estonia) 846

9. Istambuł (Turcja) 1033

10. Belfast (Irlandia Północna) 1068

*koszty po przeliczeniu kwot podanych w GBP, przy kursie 1 GBP=4,9 zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Miasta, do których opłaca sie podróżować