Miasta zawalczą o podatników

opublikowano: 05-12-2019, 22:00

Samorządowcy Torunia apelują do rządu o zmiany w systemie rozliczania PIT. Chcą, żeby więcej osób płaciło podatki w dużych miastach.

Reforma PIT, która m.in. obniżyła stawki podatkowe, wyhamowała wzrost dochodów w samorządowych budżetach. Samorządy mają w nim udział gwarantowany ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (w przypadku gmin w 2020 r. będzie to 38,16 proc.). Projekty budżetowe na przyszły rok, znane już w większości dużych miast, nie są optymistyczne.

Borys Skrzyński

Niektóre samorządy rezygnują z pojedynczych inwestycji, inne podnoszą lokalne opłaty i podatki, np. ceny biletów komunikacji miejskiej i podatek od nieruchomości. Związek Miast Polskich (ZMP) domaga się od rządu rekompensaty z budżetu państwa. Niedawno ZMP poparł inicjatywę prezydenta Bydgoszczy, Rafała Bruskiego, który zaproponował, by burmistrzowie i prezydenci wystąpili indywidualnie do rządu, przedstawiając konkretną sytuację finansową swoich miast. Jeszcze na inny pomysł wpadły lokalne władze Torunia. Radni miasta wraz z prezydentem zwrócili się do Rady Ministrów o zmiany sposobu rozliczania podatku ZMP szacuje, że od 2020 r. na skutek zmian podatkowych do kas samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 mld zł mniej. Samorządowcy zwracają też uwagę, że jednocześnie rosną koszty oświaty, energii elektrycznej i usług budowlanych.

PIT — chcą, aby obywatele płacili je nie w gminach, w których mieszkają, ale tam, gdzie pracują. Apel opublikował w mediach społecznościowych Michał Zalewski, prezydent Torunia. Szacuje on, że reforma zabierze miastu 33 mln zł, które trafiłyby do miejskiej kasy, gdyby nie reforma PIT.

„Dysponujemy mniejszym kapitałem, co ogranicza nie tylko inwestycje własne, ale również możliwość sięgania po zewnętrzne finansowanie, które także wymaga sporego wkładu z miejskiego budżetu” — napisał Michał Zalewski na Facebooku.

Apeluje jednocześnie do premiera o regulacje, które zwiększyłyby liczbę podatników w mieście kosztem licznych, mniejszych gmin.

„Wiemy (…), że zamożniejsi podatnicy często wyprowadzająsię poza granice miasta, co oznacza, że ich podatki trafiają do budżetów ościennych gmin. Tymczasem to w Toruniu pozostaje centrum ich życia. Tu pracują, leczą się i korzystają z miejskiej infrastruktury. Tu edukację odbierają ich dzieci” — napisał Michał Zalewski.

Uważa, że ustawodawca powinien wziąć to pod uwagę „dzieląc podatki płacone przez polskich obywateli”. ZMP szacuje, że od 2020 r. na skutek zmian podatkowych do kas samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 mld zł mniej. Samorządowcy zwracają też uwagę, że jednocześnie rosną koszty oświaty, energii elektrycznej i usług budowlanych.

Większość miast tnie wydatki na inwestycje, bo spodziewa się wzrostu dochodu mniejszego niż byłby, gdyby nie reforma PIT . W przyszłym roku w Łodzi planowane dochody wzrosną o 10,5 proc. — do 4,9 mld zł. Miasto przeznaczy jednak na inwestycje o 2,8 proc. mniej (36,6 mln zł). W Warszawie, która przewiduje znaczący wzrost zadłużenia, dochody wyniosą 18,8 mld zł (wobec 17,2 mld zł na ten rok), a na inwestycje pójdzie blisko 2,8 mld zł, czyli mniej niż w tym roku (plan wynosi 3 mld zł). W Rzeszowie dochody na 2020 r. planowane są na 1,5 mld zł (wzrost z 1,4 mld zł w tym roku), a inwestycje na blisko 350 mln zł (spadną z poziomu 3,7 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane