Miasto premiera w akcji

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 01-06-2006, 00:00

Tajwański producent zastanawia się, czy zainwestować w Polsce czy w Czechach. O projekt za 140 mln EUR stara się Gorzów.

TPV Technology, notowany na giełdzie w Hongkongu producent monitorów marki AOC, chce wybudować fabrykę, w której zatrudni 4 tys. osób.

— Inwestycja jest warta docelowo 140 mln EUR. Zakład ma produkować ekrany LCD do laptopów i telewizorów. Rozpoczęcie produkcji przewidziane jest na przełom 2007 i 2008 r. Początkowo fabryka będzie produkować 5 mln sztuk monitorów rocznie, a w 2010 r. 10 mln sztuk — mówi osoba zbliżona do negocjacji.

Tajwańska firma jest zainteresowana 50-hektarową działką, przy czym większość mają zająć poddostawcy. Wśród lokalizacji w Polsce rozważany jest już tylko Gorzów Wielkopolski, miasto premiera Marcinkiewicza.

— Nie komentuję tych informacji — ucina Tadeusz Jędrzejczak, prezydent miasta.

Dwa tygodnie temu miasto odwiedził wysoki rangą przedstawiciel TPV Technology. Inwestor myśli jednak także o Czechach.

— 15 czerwca ma zapaść decyzja koncernu — twierdzi jeden z polskich negocjatorów.

Od pięciu lat w Gorzowie znajduje się podstrefa Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dotychczas zainwestowały tu: Faurecia, Auto Galeria, Goma, Styropex i Ekpols.

Jeśli dojdzie do inwestycji TPV, Polska za kilka lat stanie się potentatem w produkcji modułów do monitorów LCD i samych monitorów. W kwietniu tego roku japoński Sharp zdecydował się na budowę fabryki za 150 mln EUR. W 2011 r. koncern będzie zatrudniał w zakładzie w Łysomicach koło Torunia 5 tys. pracowników. Roczna produkcja ma sięgnąć 10 mln sztuk modułów LCD do telewizorów.

Z kolei jesienią ubiegłego roku LG Philips LCD zapowiedział, że rocznie chce w 2011 r. produkować w Kobierzycach pod Wrocławiem 11 mln modułów do telewizorów LCD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu