Microsoft wprowadził Vistę

Anna Pronińska
opublikowano: 01-12-2006, 00:00

Z możliwości nowego systemu operacyjnego w pierwszej kolejności skorzystają korporacje. Sukces gwarantowany.

Microsoft rozpoczął sprzedaż nowego systemu operacyjnego Windows Vista. Na początek będą go mogli kupować tylko klienci korporacyjni. Sprzedaż dla klientów indywidualnych ruszy dopiero 30 stycznia 2007 r. System wchodzi do sprzedaży jednak z dwuletnim opóźnieniem. Jak ostatnio podał portal analityczny MarketWatch, w związku z przesunięciem daty debiutu Microsoft Vista w październiku 2006 r. spadły zamówienia na nowe amerykańskie PC aż o 24,9 proc., do 4,72 mld USD. To najmniej od 14 lat.

Windows Vista ma być bezpieczniejszy i szybszy, ale przede wszystkim ma być łatwiejszy dla użytkowników, pracujących głównie z dokumentami i przy wyszukiwaniu danych. Dlatego w systemie znajdzie się m.in. szybsza wyszukiwarka plików, nowe wersje przeglądarki Internet Explorer 7 i odtwarzacza multimediów oraz poczta Windows Mail — następca Microsoft Outlook Express. Oprócz tego pojawi się nowa technologia ładowania i zamykania systemu, a aplikacje będą ładować pliki 15 proc. szybciej niż w Windows XP. To jednak tylko kilka z wielu ulepszeń wprowadzonych do nowego systemu.

Dlatego analitycy są przekonani, że nowa wersja będzie sporym sukcesem komputerowego giganta. Niektórzy uważają, że może nawet natychmiastowym, a już z całą pewnością kluczowym dla Microsoftu.

Część jednak jest zdania, że nowy system operacyjny znajdzie zastosowanie w większości komputerów firmowych dopiero w 2010 r. Do tego czasu przeważająca liczba firmowych PC ma wykorzystywać sprawdzony Windows XP. Większość osób prawdopodobnie zacznie używać Visty dopiero w momencie rezygnacji z dotychczasowego systemu.

Pojawienie się systemu będzie mieć wpływ na rozwój i innowacyjność w gospodarkach krajów europejskich. Tak przynajmniej wynika z badań Microsoft i firmy analitycznej International Data Corporation. Według nich, Windows Vista pozwoli utrzymać ponad milion miejsc pracy oraz wygeneruje w europejskich firmach informatycznych w 2007 r. przychody wysokości 32 mld EUR. Badanie sprawdzało, jak nowy system operacyjny wpłynie na rynki: niemiecki, brytyjski, francuski, duński, hiszpański oraz polski. Wyniki raportu pokazują, że pojawienie się na rynku Windows Vista spowoduje w przebadanych krajach wzrost przychodów i liczby miejsc pracy w ponad 150 tys. firmach z branży IT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu