Miedź tanieje z powodu obaw o Europę

DI, PAP
opublikowano: 09-01-2012, 08:57

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu obaw, że kryzys zadłużenia w Europie wpłynie na spadek popytu na surowce. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME w Londynie jest wyceniana na 7.445 USD za tonę, po spadku o 1,8 proc.

Na Comex w Nowym Jorku funt miedzi w dostawach na marzec tanieje o 1,1 proc. do 3,3985 USD.

Na giełdzie w Szanghaju tona miedzi w dostawach na marzec staniała o 1,3 proc. do 55.180 juanów (8.733 USD).

Ważne dla rynków będzie poniedziałkowe spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy'm.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotkają się na śniadaniu roboczym, by rozmawiać na temat eurostrefy i podatku od transakcji finansowych.

Jest to jedno z licznych spotkań przywódców europejskich przez szczytem zaplanowanym na 30 stycznia, poświęconym walce z kryzysem zadłużenia w strefie euro.

Oczekuje się, że na spotkaniu Merkel z Sarkozym dojdą do głosu rozbieżności. Prezydent Francji zapowiedział bowiem, że jego kraj nie będzie czekać na swych europejskich partnerów, by uzgodnić ogólnounijny podatek, który ma poparcie Niemiec i Włoch, ale jest zdecydowanie odrzucany przez Wielką Brytanię, chroniąca swój rozbudowany sektor usług finansowych. Według przedstawicieli Paryża, Francja może skierować ustawę o podatku od transakcji finansowych do głosowania parlamentarnego już w lutym, nawet bez wsparcia swych partnerów z Unii Europejskiej.

"Problemy Europy są teraz największym ryzykiem, bo z USA napływają lepsze dane makro od oczekiwanych na rynkach, co oznacza, że sytuacja w amerykańskiej gospodarce poprawia się" - mówi Cao Yanghui, analityk Yong'an Futures Co. w Hangzhou.

"Dolar zyskał wsparcie zarówno z powodu słabości euro, jak i poprawy kondycji gospodarki USA" - dodaje.

W piątek podano w USA, że stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. wyniosła niespodziewanie 8,5 proc., wobec 8,7 proc. w listopadzie.

To najniższy poziom stopy bezrobocia od lutego 2009 r.

W grudniu liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła o 200 tys., podczas gdy poprzednio wzrosła o 100 tys., po korekcie.

Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła natomiast w grudniu o 212 tys., podczas gdy w listopadzie wzrosła o 120 tys., po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 8,7 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 155 tys., a w sektorze prywatnym wzrośnie o 178 tys.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane