Międzyodrze zbuduje 27 przepompowni

Bogdan Tychowski
27-05-2002, 00:00

Szczecińska Spółka Wodna Międzyodrze przystępuje do rozbudowy kanalizacji. Na odcinku 10 km powstanie 27 zautomatyzowanych przepompowni, co pozwoli przyłączyć do oczyszczalni kolejnych klientów.

Spółka Wodna Międzyodrze, zarządzająca najnowocześniejszą portową oczyszczalnią ścieków w Szczecinie, rozpoczęła nową inwestycję. Na odcinku 10 km ruszyła rozbudowa kanalizacji — powstanie 27 zautomatyzowanych przepompowni.

Po zakończeniu prac do oczyszczalni zostaną podłączone kolejne tereny przemysłowe i mieszkaniowe, przylegające do portu.

— Inwestycja ma kosztować ponad 10,5 mln zł. Środki na jej realizację pochodzą z EkoFunduszu i z Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska DEPA oraz naszych własnych funduszy. Kredytu udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej — mówi Piotr Wit, dyrektor SW Międzyodrze.

SW Międzyodrze realizuje zobowiązania Polski wynikające z konwencji o ochronie wód Bałtyku. Do tej pory spółka wybudowała w Szczecinie mechaniczno-biologiczną oczyszczalnię, która może przerobić 3,2 tys. m sześc. ścieków na dobę. Na odcinku 4,5 km znajduje się siedem przepompowni. Koszt realizacji inwestycji wyniósł 18 mln zł.

— Dwa lata temu spółka oddała do eksploatacji instalację do odbioru zanieczyszczeń ze statków, głównie ścieków ropopochodnych. Druga linia służy do usuwania zanieczyszczeń ziarnistych po myciu ładowni. To kosztowało około 12 mln zł — wyjaśnia Piotr Wit.

Spółka Wodna przygotowuje się do kolejnej inwestycji — budowy instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych z terenu portu. W planach jest także wybudowanie pięciu stacji do selektywnego gromadzenia i wstępnego przetwarzania odpadów. Przygotowywany jest kosztorys przedsięwzięcia.

Członkami SW Międzyodrze jest 71 firm i instytucji. Należą do niej m.in. Zarząd Morskiego Portu Szczecin-Świnoujście, Gmina Szczecin, PPC Gryf, PKN Orlen, Elektrownia Dolna Odra i Stocznia Szczecińska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Międzyodrze zbuduje 27 przepompowni