Miejski czynsz na każdą kieszeń

opublikowano: 08-07-2018, 22:00

Katowice ogłosiły kolejną edycję programu Mieszkanie za remont. Tym razem na liście znalazło się 50 lokali — głównie w Śródmieściu.

Urząd Miasta Katowice ogłosił jedenastą edycję miejskiego programu Mieszkanie za remont, który umożliwia wynajęcie lokum od miasta na korzystnych warunkach w zamian za jego odnowienie.

Ewa Lipka, rzecznik magistratu, informuje, że program cieszy się dużą popularnością.

— W żadnej z poprzednich edycji programu nie narzekaliśmy na brak zainteresowania. Mieszkańcy Katowic chętnie biorą w nim udział. Czynsze zaczynają się od niespełna 3 zł za metr kwadratowy, a kończą na 7 zł. Kolejnym plusem jest różnorodność lokali. Na liście są małe mieszkania o powierzchni dwudziestu kilku metrów kwadratowych, ale też znacznie większe — ponad 70-metrowe — tłumaczy rzecznik.

Jest jednak kilka warunków do spełnienia. Podstawowym jest remont lokalu. To dla uczestników największy koszt udziału w programie. Oprócz tego trzeba spełnić kryteria formalne. Przyszły najemca nie może mieć prawa własności do innego lokalu mieszkalnego i zobowiązań finansowych z tytułu najmu, roszczenia regresywnego czy bezumownego zajmowania lokalu. Dodatkowo musi również spełniać kryteria dochodowe i powierzchniowe.

Podobnie jak w poprzednich edycjach dochód gospodarstwa jednoosobowego musi mieścić się w widełkach 1029,80-4119,20 zł, a wieloosobowego od 617,88 do 2677,48 zł na osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych widełki ustalane są odrębnymi przepisami. Jeśli chodzi o powierzchnię mieszkania, osoba samotna może wynająć lokal do 45,5 mkw., dla gospodarstwa dwuosobowego są przewidziane mieszkania o metrażu do 52 mkw. trzyosobowego — do 58,5 mkw., czteroosobowego — do 71,5 mkw., pięcioosobowego — do 84,5 mkw., a sześcioosobowego — do 91 mkw.

— W obecnej edycji programu do wyboru jest 50 mieszkań o różnym standardzie, w większości w Śródmieściu. Zainteresowani mogą składać wnioski w biurze obsługi mieszkańców do 4 lipca — mówi Ewa Lipka.

W przypadku zbyt dużej liczby zainteresowanych, wnioskodawcom będą przyznawane punkty, na podstawie których konkurs jest rozstrzygany. Umowa najmu zawierana jest na czas nieoznaczony, chyba że podpisania jej na konkretny okres żąda lokator.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Łuszczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy