Miele buduje zakład za 200 mln zł

MAG
opublikowano: 10-11-2017, 13:19
aktualizacja: 10-11-2017, 13:19

Pierwsza w Polsce inwestycja niemieckiego koncernu AGD na początek da pracę 350 osobom. Fabryka pralek ma ruszyć w 2020 r.

W poniedziałek podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Rozwoju Miele, niemiecki producent AGD, ogłosi inwestycję.

„Planowane nakłady to ponad 200 mln zł, już w pierwszym etapie pracę znajdzie 350 osób” – widnieje na zaproszeniu.

Firma poinformowała w lutym, że wybuduje w Polsce zakład pralek, który odciąży działającą na pełnych obrotach fabrykę w Gütersloh. Inwestycja jest konieczna, bo w tym roku firma chce sprzedać ponad 900 tys. pralek. Nowy zakład ma ruszyć w 2020 r. i początkowo produkować 250 tys. urządzeń rocznie. Docelowo może tu pracować nawet 1500 osób, twierdzą źródła „PB”.

Już w czerwcu „PB” informował, że firma zainwestuje w Ksawerowie na 29 ha na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, do której włączono 78,4 ha w Ksawerowie pod Łodzią.

Gmina Ksawerów już dwa lata temu wybudowała na tych terenach drogę o podwyższonej jakości. Obecnie inwestuje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, wykupuje nieruchomości pod drogi, zmienia plany zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów pod potrzeby inwestorów (chodzi o liczbę dopuszczalnych kondygnacji, wysokość budynków, liczbę miejsc parkingowych, intensywność i powierzchnię zabudowy. Ponieważ w strefowych zakładach będą pracować nie tylko mieszkańcy Ksawerowa, których jest 7,7 tys., gmina chce kupić autobusy, by dowozić pracowników m.in. z przystanków Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Pabianice Północ i Lublinek. Łączne inwestycje sięgną 5 mln zł.

Miele to rodzinna firma założona w 1899 r. przez Carla Miele i Reinharda Zinkanna, których potomkowie są akcjonariuszami i członkami zarządu koncernu. W roku finansowym 2016/17 miała 3,93 mld EUR obrotów. Zatrudnia 19,5 tys. osób, a jej centrala znajduje się w Gütersloh w Westfalii. Produkuje sprzęt AGD, w tym m.in. kuchnie, piekarniki, chłodziarki, ekspresy do kawy, zmywarki, pralki, suszarki czy urządzenia do dezynfekcji i sterylizacji wykorzystywane w medycynie i laboratoriach. Ma osiem fabryk w Niemczech i po jednej w Austrii, Czechach, Chinach i Rumunii.

Polska, z 22,4 mln sztuk urządzeń w 2016 r., jest największym producentem AGD w Europie, a najwięcej powstaje właśnie pralek — 6,5 mln sztuk. W całej branży pracuje 25 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy