Mieszane odczyty PMI dla Niemiec

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-04-2021, 09:59

Wstępne oszacowanie wskaźnika PMI dla niemieckiego przemysłu za kwiecień pokazało jego nieznaczny spadek. Ekonomiści spodziewali się większej zniżki. Mocniej za to znów zanurkował wskaźnik dla sektora usług, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez IHS Markit wskaźnik określający aktywność w sektorze przetwórczym spadł w kwietniu 2021 r. do 66,4 pkt z rekordowego poziomu 66,6 pkt odnotowanego miesiąc wcześniej. Tymczasem mediana prognoz zakładała zniżkę PMI do 65,8 pkt.

Analogiczny wskaźnik dla sektora usług zniżkował natomiast do 50,1 pkt z 51,5 pkt w marcu. W tym wypadku oczekiwania ekonomistów były nieco bardziej optymistyczne i zakładały zniżkę do 50,8 pkt.

Podobnie jak w przypadku innych rozwiniętych gospodarek gdzie usługi mają dominujący udział w PKB, również w niemieckiej przedłużające się obostrzenia i restrykcje szczególnie negatywnie przekładają się na gospodarkę utrwalając jej dwutorowość. Podczas gdy sektory produkcyjne rozwijają się szybko mimo pandemii, to usługi, szczególnie te w dużej mierze uzależnione od zachowania dystansu społecznego (np. turystyka czy transport) wciąż balansują na krawędzi.

Eksperci podkreślają, że brak równowagi między popytem a podażą w łańcuchach dostaw w produkcji nadal podnosi koszty przedsiębiorstw, które rosną obecnie w najszybszym tempie od ponad dekady. Z kolei by sprostać popytowi końcowemu, firmy zatrudniały w kwietniu nowych pracowników w tempie niespotykanym od października 2018 r., a ich zaległości w pracy wzrosły do najwyższego poziomu od ponad 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane