Mieszkania najdroższe od dekady

opublikowano: 01-10-2018, 22:00

Ceny transakcyjne mieszkań w największych miastach są przeciętnie o 9,5 proc. wyższe niż przed rokiem i najwyższe od 2008 r.

Indeks cen transakcyjnych mieszkań, obliczany na podstawie transakcji, dokonywanych przez klientów Open Finance i Home Brokera, wzrósł do 940,73 pkt. To o 9,5 proc. więcej niż rok temu i najwięcej od dekady. Do szczytu poprzedniego cyklu koniunkturalnego jeszcze trochę brakuje, a wyznacza go poziom nieco ponad 1000 pkt., ustanowiony na początku 2008 r. (wskaźnik obliczany jest od grudnia 2007 r. i obejmuje 23 miasta).

„Sprzyjające warunki chcą wykorzystać deweloperzy, którzy budują na potęgę. Jak wynika z danych GUS, w ostatnich 12 miesiącach oddali do użytkowania 103,9 tys. mieszkań, co jest historycznym rekordem i nic nie wskazuje, by liczba ta miała szybko zacząć spadać, bo nowych budów rozpoczyna się też coraz więcej. W ostatnim roku działające w Polsce firmy rozpoczęły budowę 122,2 tys. lokali mieszkalnych, o 20,9 tys. (20,6 proc.) więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej” — podali w raporcie analitycy Open Finance i Home Brokera.

Z 23 miast, monitorowanych przez pośredników, przez ostatni rok ceny spadły w pięciu, a wzrosły w osiemnastu. Największy spadek zanotowano w Bydgoszczy (-12,2 proc.), a wzrost — w Białymstoku (+12,4 proc.). W dwucyfrowym tempie rosły ceny w Gdańsku, Lublinie, łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu